Magurski Park Narodowy położony na najbardziej dzikich terenach Beskidu Niskiego, jest jednym z mniej znanych Parków Narodowych w Polsce. Dziewicza przyroda, rzadkie gatunki roślin i zwierząt, zupełna cisza i niewielka ilość turystów sprawia, że miejsce to przyciąga miłośników niczym nie skażonej przyrody.

Rezerwat Skalny Kornuty
Rezerwat Skalny Kornuty to wizytówka Magurskiego Parku Narodowego, ale aby tu dotrzeć trzeba się trochę natrudzić, bo do pokonania jest sporze przewyższenie. Zadaniem rezerwatu jest ochrona znajdujących się tu licznych ostańców i okruchów skalnych.

Szlak Architektury Drewnianej
Szlak na którym znajdziemy łemkowskie grekokatolickie cerkwie. W obrębie Magurskiego Parku Narodowego i jego otuliny mieszczą się następujące obiekty:
- cerkiew w Chyrowej
- cerkiew w Olchowcu
- cerkiew w Krempnej
-
cerkiew w Kotani
- cerkiew w Świątkowej Małej
- cerkiew w Świątkowej Wielkiej
- cerkiew w Pielgrzymce.

Na szlak można się wybrać autem lub rowerem. Większość obiektów jest zamkniętych, a zwiedzać je można po uprzednim kontakcie z miejscowym proboszczem. Podczas naszej wizyty otwarta była jedynie cerkiew w Krempnej i szczerze polecamy tu zajrzeć.

Wodospad Magurski
Leżący w Otulinie Magurskiego Parku Narodowego największy wodospad w całym Beskidzie Niskim. Woda (o ile w danym momencie jest) spada tu z 7 metrowego progu skalnego.

Diabli Kamień
Ogromny ostaniec skalny znajdujący się w bliskim sąsiedztwie Wodospadu Magurskiego. Diabli kamień jest okazały i można go obejść wyznaczoną ścieżką dookoła, w pobliży znajdują się także ławki i tablice informacyjne.

Wodospad w Iwli
Pomimo iż nie leży on w obrębie Magurskiego Parku Narodowego, to wspominamy o nim tutaj bo z pewnością jest tego wart! Wodospad znany jest między innymi z filmu  "Wino Truskawkowe" i może poszczycić się imponującą ilością wody która spada z progu. Wodospad od 2002 roku jest wpisany na listę pomników przyrody, jednak dojście do niego jest dość problematyczne.
Dojazd do wodospadu:
W centrum Iwli znajdziemy jeden znak wskazujący drogę do wodospadu, jest to ścieżka rowerowa która prowadzi ulicą, a następnie skręca za ostatnim domem w prawo. Stąd polna droga doprowadzi nas prosto do wodospadu.

Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Magurskiego Parku Narodowego
Atrakcja w z serii na niepogodę, bardzo nowoczesne muzeum z mnóstwem interaktywnych plansz, zadań i zagadek.

Drzwi do nieistniejących wsi
Symboliczne drzwi upamiętniające dawne, nieistniejące łemkowskie wsie z których wysiedlano mieszkańców. Drzwi ustawiono w szczerym polu, z dala od zabudowań w miejscach gdzie były niegdyś wielkie łemkowskie wsie. Na drzwiach znajdziemy informacje o dawnych mieszkańcach i ich losach.
Lista symbolicznych drzwi :
- symboliczne drzwi po dawnej wsi  Długie
- symboliczne drzwi po dawnej wsi Czarne
- symboliczne drzwi po dawnej wsi Radocyna
- symboliczne drzwi po dawnej wsi Lipina
- symboliczne drzwi po dawnej wsi Nieznajowa
Trzeba zaznaczyć, że dojazd do większości tych drzwi to co najwyżej szutrowa lub wyłożona betonowymi płytami niezbyt zadbana droga.



#Wyjdźże z dzieckiem #Góry z dzieckiem #Beskid Niski #Magurski Park Narodowy