Rezerwat Kornuty to obszar znajdujący się w otulinie Magurskiego Parku Narodowego i wizytówka tegoż parku. Będąc w Beskidzie Niskim musieliśmy zajrzeć w to miejsce i choć nie planowaliśmy dłuższej wycieczki to odwiedziliśmy przy okazji Diabli Kamień i Wodospad Magurski.
TRASA:
Kłopotnica, miejsce odpoczynku (szlakiem zielonym/żółtym) - Kłopotnica, rozejście szlaków (szlakiem żółtym) - Pod Kornutami (szlakiem zielonym) - Rezerwat Kornuty, wychodnie skalne (szlakiem zielonym) - Pod Kornutami (szlakiem żółtym) - Kłopotnica, rozjeście szlaków (szlakiem zielonym/czarnym) - Pod Diablim Kamieniem (szlakiem czarnym) - Diabli Kamień (ścieżka dydaktyczna czerwona) - Wodospad Magurski (ścieżka dydaktyczna czerwona) - Diabli Kamień (szlakiem czarnym) - Kłopotnica, miejsce odpoczynku
Spacer rozpoczynamy w Kłopotnicy, tuż przy leśnej drodze znajduje się niewielki parking, wiaty, ławki i miejsce na ognisko. W tym miejscu można też nabyć bilety wstępu do Magurskiego Parku Narodowego.
Początkowy odcinek wiedzie asfaltową drogą wśród lasu, po chwili jednak docieramy do niewielkiego mostu, mijamy polankę, a szlak przeradza się w typową leśną ścieżkę. W takich okolicznościach przyrody wędrujemy aż do końca. Na szlaku pustki, niesamowita bliskość przyrody, przepiękne zapachy i charakterystyczne odgłosy wizytówki parku - Orlika Krzykliwego, to wszystko stanowi o niepowtarzalności tego miejsca. I nie przeszkadza brak widoków i rozległych panoram, trasa sama w sobie jest piękna.
Szlak nie należy do trudnych, ale cały czas systematycznie pnie się do góry, natomiast po deszczu kłopotem mogą okazać się śliskie kamienie. Dopiero kiedy docieramy do rozejścia szlaków Pod Kornutami droga się wypłaszcza, a po kilkunastu minutach podziwiamy już sam rezerwat. Charakterystycznym elementem krajobrazu są tutaj blokowiska głazów i okruchy skalne.
Do parkingu wracamy tą samą trasą, kiedy jednak zbliżamy do niewielkiej polanki (Kłopotnica, rozejście szlaków) zmieniamy zdanie i zamiast iść prosto do parkingu, skręcamy w prawo i podążamy za oznaczeniami czerwonej ścieżki dydaktycznej w kierunku formacji skalnej Diabli Kamień. Kamień rzeczywiście jest ogromny, a będąc w tym miejscu polecamy zapoznać się z tablicami informacyjnymi, na jednej z nich znajdziecie bardzo ciekawą legendę o powstaniu formacji.
Dalej idziemy aż do Wodospadu Magurskiego, w pięknym otoczeniu wśród bukowego lasu, jednak wodospad niewielki i lość spadającej wody znikoma. Mimo wszystko było warto zobaczyć to miejsce bo po drodze do wodospadu udało nam się spotkać salamandrę plamistą. Do parkingu wracamy czerwoną ścieżką dydaktyczna, a następnie czarnym szlakiem turystycznym.
Praktyczne informacje:
- trasa liczy ok. 13 km,
- pokonanie całej trasy zajęło nam ok. 7h,
- szlak prowadzący do Rezerwatu Kornuty jest dość stromy,
- wstęp do Magurskiego Parku Narodowego jest płatny: bilet normalny- 6 zł, ulgowy - 3 zł,
- bilety można nabyć w punkcie sprzedaży biletów w Kłopotnicy (tuż przy wejściu na szlak) lub przez internet.
#Wyjdźże z dzieckiem #Góry z dzieckiem #Rezerwat Kornuty #Beskid Niski