Poleski Park Narodowy już raz nas zachwycił, spacerowaliśmy wówczas ścieżką ornitologiczną o nazwie Perehod. Kiedy znów natrafiła się okazja aby tu przyjechać, postanowiliśmy spróbować czegoś innego. Czachary to dość popularna ścieżka, cieszymy się że i nam udało się w końcu ją odwiedzić.


PARKING
Wybierając się na ścieżkę Czachary mamy do wyboru aż 3 parkingi. Pierwszy z nim położony jest w Zastawiu tuż przy wieży widokowej. Parking pomieści sporo samochodów, tutaj też znajdują się mapy, wiaty, toaleta i miejsce na ognisko. Opcja druga dostępna tylko dla rodzin z dziećmi i osób niepełnosprawnych to parking znajdujący się 1,5 km dalej, mieści on ok. 5 aut i znajduje się tuż przy wejściu na drewniane pomosty. Trzeci parking znajdujący się w Pikulace również przeznaczony jest dla rodzin z dziećmi i osób niepełnosprawnych, tę opcję polecamy osobom wjeżdżającym do parku od drugiej strony.


Na ścieżkę wyruszamy z parkingu w Zastawiu. Wchodzimy na wieżę widokową i poznajemy najbliższą okolicę. Kiedy dzieciaki udaje się w końcu odciągnąć od znajdującego się przy parkingu domku dla owadów, wyruszamy na szlak.

Początkowy odcinek wiedzie szeroką
piaszczystą drogą, a pomimo intensywnych opadów dzień wcześniej wcale nie brodzimy w błocie. Szybko docieramy do drugiego parkingu skąd od razu wchodzimy na drewniane pomosty. Idziemy tak lasem do kolejnej wieży z której rozpościera się widok na Bagno Bubnów. Płasko tu jak na patelni, a przez najbliższe dwa kilometry wędrujemy dalej pomostami. Niestety nie udaje nam się dostrzec żadnych zwierząt, chociaż szerokie wydeptane ścieżki i ponadgryzane wodne rośliny ewidentnie świadczą o częstej obecności łosia na tych terenach.

Na trasie znajdują się ławki i platformy widokowe, w kilku miejscach na pomosty wylewa się nadmiar wody, co stanowi dodatkową atrakcję dla
dzieci. Kiedy pomosty się kończą wkraczamy na szeroką, leśną ścieżkę i wracamy do parkingu podziwiając po drodze mchy, porosty i zaglądając do budek lęgowych.

Ścieżkę Czachary zaznaczamy na liście do ponownego odwiedzenia. Będziemy chcieli przyjechać tutaj wiosną, kiedy wszystko budzi się do życia i gdy ptaki wracają z ciepłych krajów. Mamy też cichą nadzieję że uda nam się wówczas poobserwować żurawie, koniecznie też zabierzemy z sobą lornetkę.

Praktyczne informacje:
- wstęp na ścieżkę Czachary jest bezpłatny,
- długość trasy to ok. 6,5 km,
- ścieżka jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych.


#Wyjdźże z dzieckiem #Poleski Park Narodowy #Ścieżka Czachary