Trening EMS to innowacyjna metoda ćwiczeń, która wykorzystuje technologię impulsów elektrycznych na potrzeby sportu i fitnessu. Pozwala na budowanie kondycji, siły i utratę tkanki tłuszczowej w dużo krótszym czasie niż tradycyjne ćwiczenia.
W czym tkwi sekret?
Trening EMS (Electrical Muscle Stimulation) to trening z wykorzystaniem elektrostymulacji mięśniowej. Sesja treningu EMS wygląda jak przygotowania do lotu w kosmos. Ćwiczenia wykonywane są w dopasowanym stroju, na który zakłada się specjalną kamizelkę, pas biodrowy oraz opaski na ramiona i uda, na których umieszczone są elektrody. Pierwszy trening EMS poprzedzamy analizą składu ciała, a rodzaj i intensywność ćwiczeń wykonywanych podczas treningu dobierana jest indywidualnie w zależności od kondycji i celów treningowych osoby ćwiczącej. Stymulowane są między innymi mięśnie klatki piersiowej, brzucha, grzbietu, odcinka lędźwiowego pleców pośladków, ud, bicepsów. Podczas zwykłego treningu mózg wysyła impulsy, które trafiając do neuronów powodując skurcz mięśni. Podczas treningu EMS praca mózgu wspomagana jest impulsami elektrycznymi wysyłanymi ze specjalnego urządzenia. Pobudza to mięśnie położone głęboko, co jest prawie niemożliwe podczas treningu tradycyjnego.
Dla kogo trening?
Dla wszystkich, ważne jest jedynie by ćwiczyć z trenerem personalnym albo instruktorem, który na bieżąco śledzi postępy i kontroluje siłę impulsów. Trening EMS polecany jest zarówno osobom niewysportowanym, tym uprawiającym sport rekreacyjnie, jak i sportowcom wyczynowym.
Trening EMS jest również dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie uprawiają sportu. Szczególnie po okresie świątecznym widzimy duże zainteresowanie karnetami na siłownię, jednak kiedy styczeń mija to zainteresowanie maleje. Taki trening to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą być fit ale nie maja motywacji lub czasu. Trening EMS pozwala na 20-minutową sesję raz w tygodniu, efekty są już widoczne po 4-6 tygodniach. Co ciekawe z metody EMS korzystają między innymi piłkarze, mistrzowie świata w boksie, zespoły Formuły1 czy saneczkarze. – mówi Marcin Kantorski z serwisu Prezentmarzeń.
Zalety treningu EMS
Jedną z największych zalet treningu EMS jest zwiększenie efektywności ćwiczeń i skrócenie czasu treningu. Trening EMS pozwala modelować kształt ciała, ujędrnia mięśnie, powoduje szybki przyrost masy mięśniowej przy jednoczesnej redukcji tłuszczu i cellulitu. Jedna sesja treningowa trwa ok. 20 minut, i już widać po niej efekty, ciało jest bardziej jędrne, a nie jak podczas godzin męczarni na siłowni. Optymalna częstotliwość treningów wynosi 1-2 razy w tygodniu. Wykorzystanie stymulacji mięśni impulsami prądu stałego i zmiennego o różnej częstotliwości, pozwala zastąpić godziny spędzone na siłowni i umożliwia poprawę sylwetki przy maksymalnej oszczędności czasu. Trening EMS wyzwala średnio 150 razy więcej skurczów mięśni niż trening konwencjonalny i pozwala spalić nawet 1200 kcal, dzięki czemu utrata wagi następuje aż trzy razy szybciej niż podczas tradycyjnej formy treningu. Pierwsze rezultaty widoczne są już po 4-6 sesjach treningowych.
W praktyce wygląda to tak, że po pierwszym treningu wiele osób przez dwa lub trzy dni odczuwa ból mięśni, tak że niemal nie mogą się ruszać. Elektrostymulacja mięśni jest jednak jak najbardziej bezpieczna. Zabiegi są bezbolesne, a natężenie częstotliwości jest niskie, ale wystarczające, aby zapewnić odpowiedni trening. Każdy mięsień dostaje inny impuls podczas każdego treningu EMS stymulowanych jest aż osiem grup mięśni głębokich. Osoba ćwicząca cały czas jest pod kontrolą trenera, który czuwa nad właściwym przebiegiem treningu i proponuje bezpieczne, indywidualnie dobrane i najbardziej odpowiednie ćwiczenia. EMS ceniony jest przede wszystkim z uwagi na efektywność. Elektrostymulacja jest coraz bardziej popularna w salonach kosmetycznych, klinikach rehabilitacyjnych i właśnie na siłowni. – wyjaśnia Marcin Kantorski z serwisu Prezentmarzeń.
Efekty treningu EMS
Efekty treningów EMS zależą w znacznej mierze od założonych celów, pod które dobierane są konkretne ćwiczenia wykonywane w czasie sesji. Wśród efektów jakie daje trening z zastosowaniem elektrostymulacji mięśniowej wymienić należy:
- redukcję tkanki tłuszczowej,
- poprawę wydolności fizycznej,
- wzmocnienie mięśni,
- ujędrnienie skóry,
- redukcję cellulitu,
- zmniejszenie bólu pleców.
Trening EMS jest bardzo bezpieczną formą treningu, która może być stosowna zarówno przez osoby niewysportowane, jak i te, które uprawiają sport zawodowo. Trening EMS praktycznie nie obciąża stawów i nie niesie ze sobą ryzyka kontuzji, a impulsy elektryczne generowane podczas treningu mają parametry identyczne jak impulsy generowane przez ludzki mózg. Z elektrostymulacji nie powinny korzystać jednak między innymi osoby z rozrusznikiem serca, padaczką, nadciśnieniem, metalowymi implantami, cukrzycą czy miażdżycą. A także kobiety w ciąży. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze wskazaniami lub przeciwwskazaniami do elektrostymulacji, należy skonsultować się wcześniej ze swoim lekarzem lub fizjoterapeutą.
EMS, czyli trening z wykorzystaniem elektrostymulacji mięśniowej. Na czym polega?
Źródło: dostarczył InfoWire.pl
Komentarze
Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy