Przez Dolinę Racławki poprowadzono 3 ścieżki dydaktyczne. Kiedy byliśmy tutaj niecałe dwa lata temu wybraliśmy najpopularniejszy niebieski szlak prowadzący dnem doliny. Tym razem padło na czerwoną ścieżkę dydaktyczną, która wiedzie w pobliżu dwóch kamieniołomów: nieczynnego już kamieniołomu w Dębniku i będącego nadal w eksploatacji kamieniołomu w Dubiu.

Czerwona ścieżka dydaktyczna ma długość 5 kilometrów i zatacza pętelkę, której początek znajduje się na parkingu tuż przy wlocie do Doliny Racławki. Początkowy odcinek wiedzie dnem doliny, następnie zagłębiamy się bardziej w las, a ścieżka w tym miejscu pnie się do góry. W końcu docieramy do kamieniołomu Dębnik. Niestety nie możemy podejść zbyt blisko - wszędzie rozstawione są zakazy wstępu.  Idziemy więc dalej wśród okolicznych zabudowań, aby po chwili znów wkroczyć do lasu, a następnie Wąwozem Zbrza dotrzeć do kamieniołomu Dubie. Przechodzimy tuż przy ogrodzeniu, specjalnie wyznaczoną ścieżką dla pieszych. Stąd od parkingu dzieli nas niecałe 500 metrów, dostrzegamy jednak plac zabaw usytuowany po prawej stronie drogi.

Okazuje się że to utworzonym niedawno geo-park z ekspozycją kamieni wydobywanych w okolicznych kopalniach, tablicami edukacyjnymi, siłownią na świeżym powietrzu i oczywiście placem zabaw dla dzieci. Robimy więc krótki postój na zabawę i odpoczynek, a następnie wracamy do punktu wyjścia.


#Wyjdźże z dzieckiem #Okolice Krakowa z dzieckiem #Dolina Racławki