W ramach majowych spacerów postanowiliśmy odwiedzić podkrakowskie dolinki. Z racji tego, że upał był niemiłosierny wybraliśmy Dolinę Racławki, gdzie bliskość rzeki i cień drzew zapewniają przyjemny chłód.

Na wycieczkę wyruszamy tradycyjnie już z Krakowa. Kierujemy się do miejscowości Dubie w gminie Krzeszowice. Dojazd zajmuje nam niecałe 40 minut, a po dotarciu do "Kopalni Odkrywkowej Dolomitu Dubie" bez problemu odnajdujemy parking (przed kopalnią skręcamy w prawo i po ok. 500 m po lewej stronie parkujemy auto).  

W Dolinie Racławki wyznaczone są 3 ścieżki dydaktyczne. Wybieramy ścieżkę niebieską, najdłuższą (ok. 8 km) i najbardziej atrakcyjną z naszego punktu widzenia. Rozpoczynamy wycieczkę dnem doliny Racławki. Droga przez las jest ubita, miejscami pokryta kamieniami, czasem jakaś przeszkoda np. przewrócone drzewo czy przepływający strumyk, to jednak nie powód aby zrezygnować z takiego spaceru z dzieckiem w wózku (wystarczy w kilku miejscach przenieść nasz pojazd). Po drodze mijamy 13 punktów pozwalających zapoznać się z typowymi dla rezerwatu obiektami przyrody. Oto najciekawsze z nich: Źródło Bazana, Wąwóz Stradlina, Skałka z nyżą, Potok Racławka.

Cała trasa jest naprawdę urokliwa i szczerze polecamy wybranie się tutaj w upalne dni. Natomiast strumyk i kamienie, które można wrzucać do wody to idealna atrakcja dla najmłodszych.

Praktyczne informacje:
- trasa ok. 8 km możliwa do przejścia z wózkiem,
- w pobliżu brak punktów gastronomicznych i sklepów (co jest zaletą tego miejsca),
- bezpłatny parking tuż przy wejściu na szlak,
- dla niezmotoryzowanych dojazd z Krakowa możliwy autobusem MPK linia nr. 278.#wyjdźże z dzieckiem #okolice Krakowa z dzieckiem #Dolina Racławki