Zimą nasza skóra jest szczególnie narażona na podrażnienia. Nie służy jej przede wszystkim mróz i wiatr, który często towarzyszy nam w drodze do pracy, ale również zmiany temperatury i suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach. Dr Agnieszka Czubak, dermatolog z Centrum Medycznego Falck radzi jak zimą zadbać o skórę.

    Dieta to podstawa
O dietę należy dbać przez cały rok, ale zima to szczególnie wymagający czas dla naszego organizmu.  Dieta powinna uwzględniać odpowiednie dawki pełnowartościowych tłuszczy oraz dużej zawartości witamin C, E i A. Opóźniają one procesy starzenia skóry, łagodzą podrażnienia, poprawiają wygląd skóry i ułatwiają jej regenerację. Warto regularnie spożywać zielone warzywa (szpinak, brokuły, jarmuż, brukselkę), cytrusy, kiszonki, paprykę, oleje roślinne, orzechy, jaja i pełnoziarniste produkty zbożowe. Dodatkowo ważne jest nawodnienie organizmu – nie zapominaj o tym również zimą.

    Kosmetyki dobieraj z rozwagą
Dobór kosmetyków zawsze powinien być indywidualny, a osoby ze skłonnościami do problemów skórnych powinny  dobierać preparaty po konsultacji z  dermatologiem. Pozwoli to uniknąć stosowania na skórze substancji, które mogą szkodzić zamiast pomagać. Co ciekawe - zimą nie należy bać się używania kremów nawilżających – zawarta w nich woda po kilku minutach wyparowuje i nie podrażnia skóry w kontakcie z mroźnym powietrzem. Pomagają one nawilżyć skórę, która bardzo szybko wysycha gdy przebywamy w ogrzewanych pomieszczeniach.

    Pamiętaj o dłoniach
Dłonie należy chronić przede wszystkim rękawiczkami. Często to jednak nie wystarcza. W kontakcie z mrozem i wiatrem skóra dłoni narażona jest na wysychanie, podrażnienia a nawet może dochodzić do uszkodzeń naskórka i jego pękania. Jeżeli pojawiają się problemy z wysychaniem dłoni stosuj kremy nawilżające lub natłuszczające. Od czasu do czasu możesz zastosować smarowanie dłoni np. olejem ze słodkich migdałów lub olejem kokosowym, które mają działanie odżywcze i regenerujące.

    Pielęgnuj skórę na co dzień
Kiedy skóra wysycha i pęka to znaczy, że już ją zaniedbaliśmy. Najlepiej do takiego stanu nie doprowadzać pamiętając o pielęgnacji i ochronie skóry na co dzień. Warto czasami zrezygnować z makijażu, używać nawilżaczy powietrza, rezygnować z używek, gorących kąpieli i gruboziarnistych peelingów. Pozwólmy naszej skórze oddychać, wykorzystywać naturalne natłuszczanie i nawilżanie. Nasz organizm ma wypracowane świetne mechanizmy, które dbają o kondycję naszej skóry. Warto mu pozwolić na ich wykorzystanie.