Dolinie Eliaszówki bywamy stosunkowo często. Tym razem postanowiliśmy przespacerować się czerwoną, okrężną ścieżką dydaktyczną. Szczerze polecamy wybranie tej opcji, bo pozwala ona zobaczyć wszystkie najważniejsze atrakcje doliny.


Naszą wycieczkę rozpoczynamy na parkingu przy Klasztorze Karmelitów Bosych w Czernej. Kierujemy się do tablic informacyjnych i stromymi schodami idziemy w dół. Niestety na początkowym odcinku nie znajdujemy oznaczeń czerwonej ścieżki. Podążamy więc za szlakiem żółtym, chwilę przez las, a później kilkadziesiąt metrów asfaltową drogą. Tak dochodzimy do ocembrowanego w kształcie serca źródła św. Eliasza.

Po chwili odpoczynku wchodzimy ścieżką do lasu i idziemy dalej wąwozem Kulenda. Tutaj też pojawiają się pierwsze czerwone oznaczenia.
Dochodzimy do rozstaju dróg gdzie szlak żółty odbija w lewo, my natomiast skręcamy w prawo za czerwoną ścieżką.

Wędrujemy dalej leśną drogą wzdłuż pozostałości po murach, które niegdyś otaczały tereny należące do klasztoru. Po drodze zza drzew możemy dostrzec kopalnię Wapienia Czatkowice, następnie dochodzimy do Bramy Siedleckiej która pełniła kiedyś funkcję bramy klasztornej. Ostatnią i chyba największą atrakcją okazują się ruiny Diabelskiego Mostu. Ten potężny most przypominający rzymskie akwedukty łączył niegdyś klasztor z niedalekim Siedlcem, a jego ruiny do dziś robią ogromne wrażenia. Ostatni odcinek pokonujemy asfaltową drogą, tym samym zataczamy kółko i wracamy do parkingu.


Praktyczne informacje:
-  znajdziecie inny nasz wpis o Dolinie Eliaszówki,
- duży parking u podnóża klasztoru w Czernej,
- trasa nie nadaje się na podróż z wózkiem,
- długość trasy ok. 3,5km,
- przy klasztorze znajdują się toalety i restauracja.


#Wyjdźże z dzieckiem #Okolice Krakowa z dzieckiem #Dolina Eliaszówki