Rezerwat przyrody Dolina Eliaszówki znajduje się u podnóża Klasztoru Karmelitów Bosych w Czernej. Zarówno klasztor, jak i sama dolina warta jest odwiedzenia.

Trochę historii:
W XVII wieku założono w Czernej pustelniczy klasztor karmelitów bosych p.w. św. Eliasza. Obejmował on powierzchnię blisko 80 ha, jednak w XIX wieku zmienił swój zasięg i charakter. W 1989 utworzono na tym terenie leśny rezerwat Dolina Eliaszówki, gdzie do dziś można odnaleźć pozostałości dawnych murów czy pustelni.

Zwiedzanie:
Auto można zostawić na klasztornym parkingu, tam znajdują się tablice informacyjne z przebiegiem szlaków. Kiedy byliśmy tutaj wiosną wyruszyliśmy żółtym szlakiem do źródła św. Eliasza. Szlak rozpoczyna się po prawej stronie parkingu i początkowo prowadzi schodami w dół, później niestety musimy kilkaset metrów iść dość ruchliwą ulicą.

Tym razem jadąc do dolinki zatrzymywaliśmy się autem przy poszczególnych atrakcjach. I tak udało nam się zobaczyć: źródło św. Eliasza i źródło św. Józefa, starą zabudowę pustelniczą i pozostałości  murów. Największą atrakcją okazał się słynny Diabelski Most łączący niegdyś klasztorne wzgórze z miejscowością Siedlec.

Na koniec postanowiliśmy zobaczyć sanktuarium i przespacerowaliśmy się po przyklasztornym parku, gdzie znajduje się 15 monumentalnych stacji Drogi Krzyżowej.

Polecamy to miejsce na jesienny spacer, bo o tej porze roku jest tutaj pięknie.


Praktyczne informacje:
- bezpłatny parking przy klasztorze,
- przez dolinkę wyznaczono kilka szlaków o zróżnicowanym stopniu trudności, mapka na tablicy tuż przy
parkingu,
- przy klasztorze znajdują się toalety i restauracja.#Wyjdźże z dzieckiem #Okolice Krakowa z dzieckiem #Dolina Eliaszówki