Rewolucja, którą niesie za sobą Internet Rzeczy (IoT) zaczyna zagarniać coraz więcej obszarów życia codziennego. Należy do nich również wykorzystanie urządzeń tego typu w medycynie i służbie zdrowia. Jest to zjawisko już tak powszechne, że doczekało się własnej nazwy – IoMT (Internet of Medical Things). Dzisiaj prezentujemy Wam 5 przykładów takiego użycia.

1.Elektroniczne tatuaże – nowy wymiar wearables

Tymczasowe tatuaże mogą okazać się kolejnym obliczem wearables. Są lekkie, nieinwazyjne, nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu i nie wymagają ładowania. Można je zasilać z użyciem energii słonecznej lub promieniowania elektromagnetycznego.
Przykładem użycia tej technologii wykorzystującej super-cienkie półprzewodniki jest pomoc kobietom w ciąży. Naukowcy z Uniwersytetu w Illinois zaprojektowali tatuaż, który potrafi nieustannie monitorować procesy życiowe zarówno życia płodowego, jak i matki. Okazuje się niezwykle praktyczny w przypadku wcześniaków, ponieważ towarzyszy mu oprogramowanie ostrzegające przed możliwością wczesnego porodu i potencjalnymi jego zagrożeniami. Daje możliwość kontrolowania takich wskaźników życiowych jak bicie serca, ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe, substancje chemiczne w składzie potu.

2.Inteligentne soczewki pomogą diabetykom

Dotychczas jedyną metodą monitorowania poziomu cukru we krwi diabetyków było nakłucie palca, pobranie próbki krwi i odczytanie wyniku za pomocą glukometru. Jednak w miarę rozwoju technologicznego pojawiają się nowe, innowacyjne rozwiązania, które są w stanie monitorować kondycję chorego w czasie rzeczywistym
Jednym z nich są smart-soczewki, potrafiące wysyłać i odbierać dane. Mogą być one pozyskane przykładowo bezpośrednio z naszych organizmów. Na razie jedyną ogłoszoną oficjalnie funkcję stanowi wspomniany pomiar poziomu cukru we krwi i przesyłanie tych informacji do innych urządzeń (jak smartfony), jednak nie wiadomo w jakim kierunku będzie rozwijane to urządzenie. Potencjalne zagrożenia związane z tą technologią mogą wyobrazić sobie chociażby fani futurystycznego serialu Netflix, jakim jest „Black Mirror”.

3. Co tak naprawdę dzieje się w Twoim organizmie?

Sano pozwala zrozumieć reakcje chemiczne organizmu na poszczególne czynniki zewnętrzne, śledzić metabolizm i dzięki temu wyrobić zdrowe nawyki. Potrafi ocenić reakcję chemiczną organizmu na określone jedzenie, aktywności fizyczne i inne. Dla każdego wskazania mogą okazać się kompletnie inne, ponieważ na metabolizm ma wpływ szereg czynników, takich jak płeć, rasa i wiek. Inne ważne funkcje tego IoT to między innymi klasyfikacja aktualnego stanu i notyfikacje w przypadku alarmowej sytuacji.

4. Miej kontrolę nad stanem powietrza we własnym domu

Kolejnym urządzeniem, które może przysłużyć się naszemu zdrowiu jest Foobot. To pierwszy sprzęt IoT, który jest w stanie nie tylko na bieżąco monitorować stan powietrza w pomieszczeniu, ale też polepszać jego stan. Wyposażony został w wewnętrzny zestaw sensorów, który potrafi mierzyć stężenia lotnych związków organicznych, dwutlenku węgla, tlenku węgla i cząstek stałych. Kiedy te substancje osiągną stężenie krytyczne, urządzenie przesyła zebrane dane do smartphone’a i z tego poziomu można sterować dodatkowymi urządzeniami IoT, które regulują ich obecność w powietrzu.

5. Sypialnia dostosowana do Twojego rytmu dnia

Aplikacje i urządzenia służące do pomiaru jakości snu nie są nowością. Ich najczęstszy problem to brak realnego wpływu na jakość snu. Co zrobić z samymi statystykami? Poszerzeniem tego typu rozwiązań jest Sense – designerskie urządzenie oparzone w dodatkowe funkcje takie jak pomiar warunków w sypialni i ich oddziaływania na to jak śpimy. Ponadto, zyskujemy dostęp do raportów z informacjami o tym jak możemy zmienić swoje otoczenie by nam sprzyjało i w jakich godzinach najlepiej zasypiać i się budzić.