Zdrowe odżywianie to dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiedniej ilości i proporcjach.

 

Co więc zrobić gdy mamy problemy ze skórą, gdy gorzej się czujemy, jesteśmy ciągle zmęczeni lub ospali, mamy kilka kilo za dużo czy po prostu z myślą o naszych pociechach czy też dla nas samych chcemy zmienić sposób odżywiania.

 

Wystarczy stosować się do kilku prostych reguł. Trzeba wziąć pod uwagę że na początku nie będzie to wcale takie łatwe. Dlatego też zmiany w naszej diecie należy wprowadzać powoli.

 

Na przykład jeżeli lubimy słodycze i jemy je kilka razy w tygodniu błędem będzie całkowita rezygnacja ze słodkości ale warto spróbować zamiast słodyczy jeść świeże owoce czy też owoce suszone. Można robić sobie owocowe koktajle a jeżeli już mamy ochotę na ciastko z kremem to zróbmy je sobie sami w domu, bez konserwantów i sztucznych barwników, możemy też ograniczyć ilość dodawanego cukru a na pewno wyjdzie nam to na zdrowie.

 

Świetnym sposobem na słodką przekąskę są również batoniki musli które również można przygotować w domu. Wystarczy trochę miodu wymieszać z dowolna mieszanką bakalii, płatków owsianych i kaszy jaglanej, zapiec w piekarniku, pokroić i mamy gotowe drugie śniadanie do pracy lub szkoły.

 

Kolejną powszechnie znaną zasadą zdrowego odżywiania jest regularne spożywanie posiłków najlepiej podzielonych na pięć porcji w ciągu dnia. Warto pamiętać o zdrowym śniadaniu i o tym że kolację najlepiej zjeść minimum na dwie godzin przed snem.

 

Jeżeli zamierzamy zmienić swoją dietę warto również pamiętać o ograniczeniu ilości soli. Możemy to zrobić np. przestając solić warzywa na kanapce. W zamian można użyć ziół które dodatkowo poprawią nasz metabolizm. Także zastąpienie smażenia przez pieczenie spowoduje że dostarczymy do organizmu znacznie mniejsze ilości tłuszczów.

 

Zdrowa zbilansowana dieta to dieta bogata w warzywa i owoce trzeba jednak pamiętać że nie może w niej zabraknąć kasz, makaronów, chleba i mięs. Należy natomiast zrezygnować z jedzenia typu fast-food, produktów przetworzonych, słodyczy sklepowych i napojów gazowanych.