Zamek w Nowym Wiśniczu to jedna z piękniejszych tego typu budowli w Polsce. Położony na wzgórzu prezentuje się pięknie wśród otaczającej go zieleni.

Zwiedzanie zamku -Trasa Dworska

Zwiedzanie zamku możliwe jest tylko i wyłącznie z przewodnikiem i trwa około godziny. W tym czasie pilot oprowadza nas po kolejnych komnatach opowiadając historię tego miejsca. Zaglądamy więc do kuchni, do komnat i kaplicy. W zamku możemy zobaczyć makiety warowni z poszczególnych okresów, a także wejść na taras widokowy skąd rozpościera się piękny widok na okolicę. Jest też baszta, z którą wiąże się ciekawa historia, a właściwe legenda, ale żeby ją usłyszeć to po prostu trzeba tutaj przyjechać. Niestety większość wyposażenia została zrabowana przez Szwedów w 1655 roku, dlatego cześć sal zamkowych wręcz świeci pustkami. Obecnie trwają też spory co do właścicieli obiektu, w związku z tym jego obecni zarządcy nie poczynają żadnych prac rekonstrukcyjnych do momentu wyjaśnienia sprawy.

Po zakończonym oprowadzaniu warto wejść wraz z przewodnikiem do Kaplicy i Krypty grobowej Lubomirskich, oczywiście musimy mieć wykupiony wcześniej bilet (Uwaga!- ten bilet to po prostu paragon).

Trasa Nietoperza

Zwiedzanie podziemi zamku odbywa się z przewodnikiem o wyznaczonych godzinach. Czas zwiedzania to ok. 15 minut. Na trasie trzeba pokonać śliskie drewniane schody, wewnątrz jest też dosyć mokro i czasami z góry kapie woda. W podziemiach możemy zobaczyć zrekonstruowaną salę tortur, piwnice winne, stajnie dla koni, a także pozostałości najstarszej bramy wjazdowej do zamku. Przewodnik opowiada o nietoperzach: nockach, gackach i podkowcach i o tym jak udało się w ostatnich latach odbudować populację tych ostatnich. Trochę zawiedzeni (bo nie zobaczyliśmy nietoperzy) zbliżamy się do wyjścia, kiedy jeden przelatuje nam nad głowami.

Bastion VR

Bastion VR czyli wirtualne oprowadzenie po zamku. To tutaj wcielając się w nietoperza przeniesiemy się w odległe czasy, czasy świetności zamku. Przelecimy nad głowami ludzi i zajrzymy do komat, by następnie wzbić się w powietrze ponad miasto. Niecodzienna atrakcja szczególnie dla dzieci (sugerowany minimalny wiek 5-6 lat). Poza trasą "Zamek" możliwe są do wyboru jeszcze trzy inne trasy.

Rynek w Nowym Wiśniczu

Będąc na zamku szkoda byłoby nie odwiedzić przepięknego wiśnickiego rynku. Możemy tutaj zobaczyć posąg Jana Matejki i hetmana Lubomirskiego, a także ciekawą płaskorzeźbę na jednym z budynków.


Praktyczne informacje:
- Zamek znajduje się w Nowym Wiśniczu ok.50 km od Krakowa,
- bezpłatny parking tuż przy zamku,
- cennik i godziny otwarcia dostępne na stronie: zamekwisnicz.pl ,
- przy zamku znajduje się kawiarnia, restauracje i sklepy w centrum Nowego Wiśnicza,
- Trasa Dworska niemożliwa do pokonania z wózkiem,
- zwiedzanie Trasy Nietoperza tylko w pełnym obuwiu, dostępne dla dzieci od lat 6.


#Wyjdźże z dzieckiem #okolice Krakowa z dzieckiem # Zamek Wiśnicz