Węgry stały się jednym z najważniejszych partnerów handlowych Polski, co przekłada się też na regularny wzrost w ramach wymiany handlowej między państwami. Dlaczego węgierskie firmy inwestują w Polsce?
Potencjał rynku
Bilateralna wymiana handlowa między Polską i Węgrami w ostatnim dziesięcioleciu nieustannie rosła. Według statystyk handlu zagranicznego w latach 2003-2017 uległa prawie czterokrotnemu zwiększeniu, a tylko w ubiegłym roku odnotowała 10,5 procentowy wzrost, tym samym przekraczając uznawaną za rekordową granicę 9 miliardów euro. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego od kilku lat odnotowuje się dodatni bilans handlowy między krajami. - W ubiegłym roku węgierski eksport do Polski przy 11,5 procentowym wzroście osiągnął kwotę 4,1 miliardów euro, co jest rzeczywiście rekordowym wzrostem. W 2018 roku wymiana handlowa nabrała jeszcze większego rozpędu. W pierwszych miesiącach tego roku eksport węgierski wzrósł o 20,2%, a wymiana handlowa między państwami zwiększyła się o ponad 40 mln euro w stosunku do tego samego okresu w roku ubiegłym – wyjaśnia przedstawiciel Konsulatu Generalnego Węgier w Krakowie.
Węgierskie inwestycje
Geograficzna bliskość krajów, duży rynek zbytu oraz gospodarka oparta na solidnych podstawach to według przedstawicieli Konsulatu Generalnego Węgier w Krakowie najważniejsze powody, dzięki którym Polska stała się atrakcyjnym partnerem gospodarczym i handlowym dla Węgier. Podobne zalety wymieniają też przedstawiciele węgierskich firm, które zdecydowały się na otwarcie swoich oddziałów w Polsce.
Pierwszy oddział naszej firmy otworzyliśmy w Polsce 10 lat temu. Biuro zostało zlokalizowane w Krakowie, gdzie ze względu na bliskość do granicy mieliśmy pierwszych klientów. Zdecydowaliśmy się na ten krok, ponieważ dostrzegliśmy ogromny potencjał w polskim rynku. Z perspektywy tych 10 lat widzimy, że była to bardzo dobra decyzja - tłumaczy Pál Németh - CEO węgierskiej firmy WebEye International, specjalizującej się w dostarczaniu usług telematycznych dla branży transportowej.
Polska jest czołowym, a zarazem jednym z największych i najdynamiczniej rozwijających się rynków logistycznych w Europie. Doceniając wsparcie i potencjał rynku oraz dużą liczbę specjalistów, do 2021 planujemy utworzyć kolejne 4 lokalizacje i nadal inwestować w rozwój naszej firmy na polskim rynku - dodaje Pál Németh.
Dalsze perspektywy
Na przyspieszenie wzrostu współpracy gospodarczej i handlowej z pewnością wpłynie rozwój infrastruktury między państwami. - Zamiarem rządów Polski i Węgier jest bezpośrednie spięcie autostradą Wschodnich Węgier i przemysłowego regionu Polski Wschodniej. Mamy nadzieję, że na rozwój bilateralnej współpracy gospodarczej pozytywny wpływ będzie miała również realizacja projektu rozbudowy połączenia drogowego Via Carpathia oraz stworzenie międzynarodowego korytarza przewozu towarów RFC oraz uruchomiona pod koniec kwietnia tego roku kursująca 6 razy w tygodniu bezpośrednia linia lotnicza między Krakowem a Budapesztem – tłumaczą przedstawiciele węgierskiego Konsulatu.
Potwierdzeniem, że współpraca nadal będzie się rozwijać, jest podpisana w kwietniu deklaracja o współpracy gospodarczej między krajami członkowskimi Grupy Wyszehradzkiej. Porozumienie dotyczy zacieśniania współpracy między Polską, Węgrami, Czechami i Słowacją. Deklaracja Budapeszteńska zakłada m.in. wzmocnienie transgranicznej współpracy gospodarczej oraz przyspieszenie rozwoju gospodarczego i konkurencyjności zrzeszonych w ramach organizacji krajów.
Węgierskie firmy chętnie inwestują w Polsce
Źródło: dostarczył InfoWire.pl
Komentarze
Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy