W Polsce na alergie choruje ok. 12 mln osób. Ok. 8 mln ma alergiczny nieżyt nosa a ponad 4 mln walczy z astmą. Dla wielu z Nas niezwykle dokuczliwy jest kurz. Głównym siedliskiem roztoczy kurzu domowego są kołdry, poduszki i materace. To właśnie z tego powodu naukowcy z Łukasiewicz – ŁIT pracują nad swoistą barierą w postaci pokrowców antyalergicznych. 

Celem projektu jest opracowanie innowacyjnych pokrowców antyalergicznych z wielofunkcyjnego materiału włókienniczego. Obecnie dostępne na rynku pokrowce mają wiele wad –  słabo przepuszczają powietrze, są nieprzyjemne w dotyku lub szybko tracą swoje właściwości.  

Pokrowce antyalergiczne stworzone przez nasz naukowców Łukasiewicza będą cechować się wysoką efektywnością w odniesieniu do alergenów roztoczy kurzu domowego, higienicznością, komfortem i trwałością użytkowania. Zakres prac obejmuje weryfikację i funkcjonalizacjęzaprojektowanej prototypowej tkaniny barierowej, opracowanie konstrukcji pokrowców i STANDARD 100 by OEKO-TEX. Ze względu na wysoką trwałość użytkową i odporność na pranie w temperaturze 95°C będzie zapewniona możliwość stosowania pokrowców w szpitalach, sanatoriach i hotelach.

Obraz1dr inż. Ewa Witczak – kierownik projektu 

Dr inż. Ewa Witczak – Lider Grupy Badawczej Mechanicznych Technologii Włókienniczych, Centrum Włókiennictwa Łukasiewicz – Łódzkiego Instytutu Technologicznego, kierownik projektu "Zatrzymajmy alergię - innowacyjne rozwiązanie poprawiające jakość życia". Realizuje prace badawczo-rozwojowe związane z opracowywaniem nowych rozwiązań strukturalno-surowcowych tkanych materiałów włókienniczych specjalnego przeznaczenia np. materiały barierowe, kształtowe materiały konstrukcyjne na zbrojenie kompozytów, tekstylia komórkowe i przestrzenne, tkane struktury wielowarstwowe.