Tanew przepływa przez malownicze tereny Roztocza. Dolina tej pięknej rzeki objęta została rezerwatem "Nad Tanwią", który ma chronić unikatowe progi skalne powstałe w tym miejscu w wyniku ruchów tektonicznych w okresie trzeciorzędu. Rezerwat  w 2016 roku znalazł się wśród zwycięzców plebiscytu dziennika Rzeczpospolita jako jeden z "7 Cudów Polskiej Natury".

Na terenie rezerwatu została wyznaczona trzy kilometrowa ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna "Nad Tanwią". Trasa rozpoczyna się przy parkingu leśnym i składa się z 14 przystanków, przy których znajdują się tablice informujące o florze i faunie tego miejsca. Ścieżka wiedzie przez las w większości w cieniu, w niektórych miejscach wychodzimy na łąki śródleśne. Po drodze można posilić się jeżynami i pysznymi jagodami, z których słynie Roztocze.

W momencie kiedy szlak ścieżki dydaktycznej przecina się z żółtym szlakiem, zmieniamy nasze plany. Zbaczamy na szlak żółty, aby po ok. 1,5 km dotrzeć do największego naturalnego wodospadu na Roztoczu, mianowicie do wodospadu Jeleń. 1,5 metra wysokości i 9 metrów szerokości, a szczęścia co nie miara. Odpoczynek i moczenie nóżek w wodzie, czego trzeba więcej!

Po zachwytach nad wodospadem wracamy na ścieżkę, aby po chwili usłyszeć szum wody spadającej z progów skalnych. To słynne szumy które będą nam towarzyszyć prawie przez całą pozostałą cześć wyznaczonej ścieżki dydaktycznej. Wędrujemy brzegiem rzeki i podziwiamy te cuda natury, tym samym zataczamy koło i docieramy do parkingu.

Musimy przyznać, że miejsce jest naprawdę malownicze. Wszechobecny zapach sosny, wąskie często porośnięte roślinnością ścieżki, przepiękne łąki i szum rzeki, wszystko to tworzy niesamowity klimat tego miejsca.


Praktyczne informacje:
- Szumy znajdują się w gminie Susiec, wjeżdżając na teren gminy łatwo znajdziemy znaki kierujące do rezerwatu,
- przy ścieżce dydaktycznej znajduje się płatny parking,
- trasa nieprzystosowana do wózków,
- w niektórych miejscach szlak słabo oznakowany, należy bacznie zwracać uwagę na znaki,
- WC znajduje się przy parkingu, a także w Barze u Gargamela (niedaleko tablicy nr. 7 - Szumy),
- na Tanwi możliwe są spływy kajakiem (oczywiście nie na progach skalnych).


#Wyjdźże z dzieckiem #Roztocze z dziećmi #Poznajemy Roztocze