Szlak Orlich Gniazd łączący Kraków z Częstochową poprzez system jurajskich warowni, to mnóstwo ciekawych miejsc na rodzinne wycieczki, natomiast bliźniaczo położone zamki w pięknym otoczeniu jurajskich skałek stanowią świetną propozycję na zwiedzanie o każdej porze roku.
Trochę historii
Zamki powstały w czasach Kazimierza Wielkiego. Po latach świetności, zniszczone przez wojny i najazdy popadały w coraz większą ruinę. Oba zostały wykupione przez rodzinę Laseckich. Zamek Bobolice odrestaurowano, a jego wnętrza udostępniono dla turystów w 2011 roku. Zamek Mirów pozostaje ogrodzony i nie można wchodzić do środka ze względu na zły stan techniczny. Podobno są plany odnośnie rewitalizacji i jego ponownego udostępnienia dla zwiedzających.
Zwiedzanie
Rozpoczynamy od zamku Bobolice, auto można zostawić na sporym parkingu u podnóża, skąd tylko kilka minut dzieli nas od zamkowego wzgórza. Kasa biletowa znajduje się w niewielkiej budce przy parkingu i można w niej nabyć bilety wstępu na błonia zamku Bobolice oraz bilety łączone pozwalające na wstęp na tereny przyzamkowe obu warowni.
Otoczenie zamku to piękne zielone błonia i nieliczne ale okazałe wapienne skały. Aby zwiedzić wnętrza zamku należy uiścić dodatkową opłatę w kasie przed wejściem. Bilety stosunkowo drogie, ale pięknie odrestaurowane pomieszczenia oraz widok z zamkowej wieży wart jest swojej ceny.
Z zamku Bobolice do zamku Mirów było kiedyś przejście szlakiem wiodącym wśród jurajskich skałek. Niestety obecnie ze względu na spory pomiędzy właścicielami działek, przejścia nie ma. Do zamku w Mirowie udajemy się więc autem.
Zamek Mirów nie jest jeszcze udostępniony do zwiedzania, ale piękna okolica i licznie występujące tu skały zachęcają do wspinaczki oraz odpoczynku na łonie natury.
Praktyczne informacje:
- ogólnodostępne parkingi znajdują się przy każdym z zamków,
- wstęp na tereny zamkowe jest płatny,
- cennik dostępny na stronie: http://www.zamekbobolice.pl/zamek.html
#Wyjdźże z dzieckiem #Szlak Orlich Gniazd #Zamek Mirów #Zamek Bobolice