Czy tuż po wstaniu z łóżka masz zapchany nos? Jeśli tak możesz być uczulony na roztocza kurzu domowego, których najwięcej jest w łóżku. Aby pozbyć się zapchanego i cieknącego nosa czy łzawiących oczu wyeliminuj alergeny ze swojej sypialni.

 

Roztocza kurzu domowego.

To malutkie pajęczaki:

- są tak małe, że nie można zobaczyć ich gołym okiem

- występują w licznych stadach

- są siedliskiem alergenów prowokujących nasz układ odporności do reakcji, która jest nieproporcjonalnie gwałtowna w stosunku do zagrożenia.

 

Alergia na kurz.

Na roztocza kurzu domowego uczulona jest co czwarta osoba, której codziennie może dokuczać:

- stale zapchany albo cieknący nos (alergiczny nieżyt nosa)

- łzawiące oczy

- objawy astmy (duszności, świszczący oddech).

 

Najwięcej w łóżku.

Roztocza żywią się złuszczonym, ludzkim naskórkiem. Dlatego mimo, iż występują w każdym zakątku domu to najwięcej jest ich tam, gdzie znajduje się najwięcej naskórka. A najwięcej jest go w łóżku. Z tego powodu najbardziej zapchany nos mamy zwykle tuż po przebudzeniu.

 

O czym pamiętać?

Jeśli chcesz, aby Twoja sypialnia była przyjazna i bezpieczna nie zapominaj o:

 

1. Wilgotności powietrza.

Jeśli w pomieszczeniu wilgotność jest zbyt wysoka - rośnie ryzyko powstawania pleśni, grzybów czy roztoczy (populacja roztoczy błyskawicznie zwiększa się przy wzroście wilgotności do poziomu pow. 70). Z kolei zbyt suche powietrze sprawia, że unosi się w nim mnóstwo kurzu, pyłu i drobnoustrojów, które mogą powodować kaszel, katar i reakcje alergiczne.

 

Dlatego jeśli chcesz zmniejszyć ilość alergenów w swojej sypialni utrzymuj wilgotność w niej na optymalnym poziomie 40-60%.

 

2. Temperaturze.

Alergia na roztocza kurzu domowego jest szczególnie dotkliwa w sezonie zimowym, kiedy temperatura spada i korzystamy z ogrzewania. Dlatego, jeśli jesteś alergikiem pomyśl o grzejniku z:

 

1. Niskotemperaturowym elementem grzewczym (nie powoduje spalania kurzu i innych zanieczyszczeń, ani nie wysusza nadmiernie powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu).

2. Systemem ASP, który eliminuje zjawisko cyrkulacji kurzu w ogrzewanym pomieszczeniu oraz jego osiadanie w bezpośrednim otoczeniu urządzenia.

 

Sen jest najważniejszym obok trybu życia i odżywiania czynnikiem, który wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego zadbaj o nawilżone i czyste powietrze, a także odpowiednią temperaturę w sypialni.

 

źródło: Atlantic Polska