Czy tuż po wstaniu z łóżka masz zapchany nos? Jeśli tak możesz być uczulony na roztocza kurzu domowego, których najwięcej jest w łóżku. Aby pozbyć się zapchanego i cieknącego nosa czy łzawiących oczu wyeliminuj alergeny ze swojej sypialni.
 
Roztocza kurzu domowego.
To malutkie pajęczaki:
- są tak małe, że nie można zobaczyć ich gołym okiem
- występują w licznych stadach
- są siedliskiem alergenów prowokujących nasz układ odporności do reakcji, która jest nieproporcjonalnie gwałtowna w stosunku do zagrożenia.
 
Alergia na kurz.
Na roztocza kurzu domowego uczulona jest co czwarta osoba, której codziennie może dokuczać:
- stale zapchany albo cieknący nos (alergiczny nieżyt nosa)
- łzawiące oczy
- objawy astmy (duszności, świszczący oddech).
 
Najwięcej w łóżku.
Roztocza żywią się złuszczonym, ludzkim naskórkiem. Dlatego mimo, iż występują w każdym zakątku domu to najwięcej jest ich tam, gdzie znajduje się najwięcej naskórka. A najwięcej jest go w łóżku. Z tego powodu najbardziej zapchany nos mamy zwykle tuż po przebudzeniu.
 
O czym pamiętać?
Jeśli chcesz, aby Twoja sypialnia była przyjazna i bezpieczna nie zapominaj o:
 
1. Wilgotności powietrza.
Jeśli w pomieszczeniu wilgotność jest zbyt wysoka - rośnie ryzyko powstawania pleśni, grzybów czy roztoczy (populacja roztoczy błyskawicznie zwiększa się przy wzroście wilgotności do poziomu pow. 70). Z kolei zbyt suche powietrze sprawia, że unosi się w nim mnóstwo kurzu, pyłu i drobnoustrojów, które mogą powodować kaszel, katar i reakcje alergiczne.
 
Dlatego jeśli chcesz zmniejszyć ilość alergenów w swojej sypialni utrzymuj wilgotność w niej na optymalnym poziomie 40-60%.
 
2. Temperaturze.
Alergia na roztocza kurzu domowego jest szczególnie dotkliwa w sezonie zimowym, kiedy temperatura spada i korzystamy z ogrzewania. Dlatego, jeśli jesteś alergikiem pomyśl o grzejniku z:
 
1. Niskotemperaturowym elementem grzewczym (nie powoduje spalania kurzu i innych zanieczyszczeń, ani nie wysusza nadmiernie powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu).
2. Systemem ASP, który eliminuje zjawisko cyrkulacji kurzu w ogrzewanym pomieszczeniu oraz jego osiadanie w bezpośrednim otoczeniu urządzenia.
 
Sen jest najważniejszym obok trybu życia i odżywiania czynnikiem, który wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego zadbaj o nawilżone i czyste powietrze, a także odpowiednią temperaturę w sypialni.
 
źródło: Atlantic Polska