Rozwój, rozwój i jeszcze raz rozwój. Koło naukowe SimLE poczyniło kolejny krok w stronę profesjonalizacji swoich projektów. Studenci zawarli partnerską umowę z Gdańskim Inkubatorem Przedsiębiorczości STARTER. To dobra informacja zarówno dla członków koła, ale i również dla każdego ze studentów Politechniki Gdańskiej, którzy chcieliby przekształcić swój projekt w start-up.

SimLE to koło naukowe, które ma na swoim koncie kilka projektów, takich jak symulator lotów Skyhawk, misje balonów stratosferycznych – Stardust, czy powstający właśnie autonomiczny jacht żaglowy. Od kilku lat studenci współpracują z pomorskim środowiskiem biznesowym. Z deweloperem Hossa zaadaptowali jedną z gdańskich kamienic, tworząc w ten sposób akademik dla 21 studentów związanych z SimLE. Pracowali także z grupą Remontowa Holding przy kreowaniu interaktywnej wystawy do Muzeum Morskiego w Gdańsku, jak również z firmą SpaceForest, w ramach przygotowywania platformy testowej systemu stabilizacji rakiety stratosferycznej. Za przełomowy moment należy uznać projekt autonomicznego drona, który poprzez akcelerator technologii kosmicznych Space3ac, został pierwszą w historii inicjatywą SimLE, przekształconą w start-up, pod nazwą Solutions 4 Tomorrow (S4T).
– Wizja SimLE, jaką założyliśmy ponad rok temu zakłada rozwój w kierunku przekształcania projektów w firmy. Dzięki tej współpracy uzyskaliśmy dostęp do idealnych warunków, by ten cel realizować. Staramy się myśleć o SimLE jako o organizacji, która pobudza przedsiębiorczość i innowacje na uczelniach Trójmiasta, w szczególności na Politechnice Gdańskiej – mówi Łukasz Raczkowski, członek koła, inicjator współpracy ze STARTEREM.

Aby w komfortowych warunkach prowadzić i zarządzać projektem niezbędne są odpowiednie przestrzeń i narzędzia. W ten sposób pojawiła się nowa ścieżka rozwoju koła naukowego, czyli współpraca z Gdańskim Inkubatorem Przedsiębiorczości STARTER. To miejsce, w którym początkujący biznes może rozwinąć skrzydła. Młode firmy znajdą tu zarówno powierzchnię biurową do pracy jak i wsparcie w postaci doradztwa oraz pakietu różnego rodzaju szkoleń. Od dzisiaj to właśnie STARTER będzie miejscem pierwszego wyboru dla projektów SimLE pragnących przenieść swoją działalność poziom wyżej.
– Jestem przekonana, że współpraca pomiędzy STARTEREM a organizacją SimLE zaowocuje niejednym sukcesem. Niezwykle cieszy nas fakt, że będziemy współpracować z tak młodą i prężną grupą, która już teraz bierze przyszłość we własne ręce. Studenci intensywnie pracują nad swoimi projektami, które jak widać na przykładzie firmy Solutions 4 Tomorrow, mogą przerodzić się w realne biznesy. W ciągu ostatnich lat udało nam się stworzyć kompleksową ofertę wsparcia dla start-upów, dlatego uważam że STARTER to idealne miejsce na rozwój tych projektów – zaznacza Katarzyna Best-Kuczyńska, Lease Manager Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER.
Łukasz Raczkowski dodaje: Dla SimLE współpraca z Inkubatorem to kolejny, bardzo ważny, krok w profesjonalizacji działań. Nasze projekty, które aspirują do przekształcenia się w komercyjne przedsięwzięcia będą miały zapewniony dostęp do przestrzeni coworkingowej na preferencyjnych warunkach. To także okazja, by zbliżyć się do środowiska start-upowego i nawiązać ciekawe kontakty. Współpraca ta pozwoli także korzystać z bazy mentorów, którą oferuje STARTER, co z pewnością pozytywnie wpłynie na jakość naszych działań.

Obok współpracy ze STARTEREM członkowie koła SimLE planują stworzenie platformy inwestorskiej. Platforma taka, złożona z kilku funduszy inwestycyjnych, śledziłaby na bieżąco działania SimLE i wspierała merytorycznie prowadzone projekty. Inwestorzy mieliby dzięki temu – jak mówią studenci – ułatwiony dostęp do wyławiania ciekawych projektów.
Opiekunem organizacji studenckiej SimLE jest prezes spółki celowej Politechniki Gdańskiej EXCENTO, Krzysztof Malicki.