Lublin to przepiękne miasto z tajemniczymi uliczkami, niewielkimi sklepikami z rękodziełem i niesamowitym klimatem. Podczas naszej wizyty muzea i wszystkie punkty widokowe pozostawały zamknięte więc nie udało nam się w pełni odkryć uroku tego miejsca, jednak kilkugodzinny spacer po mieście zaliczamy do niezwykle udanych.
Gdzie zaparkować ?
W Lublinie jest sporo miejsc do parkowania. Bez problemu znajdziecie tutaj miejsce na płatnych parkingach miejskich i prywatnych. My postanowiliśmy skorzystać z miejsc postojowych u podnóża warowni tuż przy Placu Targowym pod Zamkiem.
Pierwszy punkt na naszej trasie - Zamek Lubelski mogliśmy oglądać jedynie z zewnątrz. Zanim jednak dotarliśmy to budowli po drodze udało nam się zobaczyć zapaloną latarnię, jak się okazało to symboliczne "wieczne światło", które ma przypominać o żydowskim mieście i jego mieszkańcach.
Dalej podążaliśmy już uliczkami starego miasta, które okazały się niezwykle urokliwe. Pozostałości murów miejskich, bramy: Krakowska i Grodzka a także Wieża Trynitarska, niestety na żaden z punktów widokowych nie udało nam się wejść ze względu na obostrzenia COVID-owe.
Wewnątrz murów znajduje się bardzo ciekawy plac Po Farze, który został utworzony po rozebraniu kościoła farnego pw. Świętego Michała Archanioła. Plac to miejsce spotkań lublinian, a także rodzaj labiryntu dla dzieci, które mogą biegać pomiędzy wyeksponowanymi fundamentami dawnego kościoła. Spacerując lubelskimi uliczkami warto również zajrzeć do najwęższej z nich o nazwie Ku Farze.
Dalej przechodzimy przez plac Łokietka i kierujemy się stronę fontann na placu Litewskim. W sezonie odbywają się tutaj wieczorne pokazy z muzyką i laserami. Z pewnością warto wybrać się na na taką inscenizację, bo fontanny same w sobie robią wrażenie. W okolicy fontann mieszczą się dwa niewielkie place zabaw, nawiązujące do herbu Lublina. Kilkanaście drewnianych bujaków w kształcie koziołków świetnie wpisuje się w klimat miasta.
Ostatni na naszej trasie jest Ogród Saski, pięknie zagospodarowany park miejski z fontanną, placem zabaw, niewielkim mostkiem i klatką z ptakami. To świetne miejsce aby odpocząć po długiej wędrówce.
Spacer po mieście zaliczamy do niezwykle udanych, jednak pozostawił on w nas pewien niedosyt. Dlatego już planujemy kolejną wyprawę tak aby zobaczyć Lubelską Trasę Podziemną czy też wdrapać się na najbardziej widokowe punkty miasta.
#Wyjdźże z dzieckiem #Lublin #Stare Miasto #Ogród Saski