Skrzyczne - najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego nas oczarował, a niezwykle malowniczy i widokowy szlak przez Malinowską Skałę okazał się strzałem w dziesiątkę.

TRASA:
Przełęcz Salmpolska (szlak czerwony)- Malinowska Skała (szlak zielony)-Schronisko PTTK Skrzyczne (szlak zielony) - Becyrek (szlak zielony)- Szczyrk

Naszą wędrówkę rozpoczynamy z Przełęczy Salmopolskiej. Prowadzi stąd szlak czerwony, którego początkowy odcinek pnie się ostro pod górę. Później jest już tylko lepiej. Po około 30 minutach zdobywamy szczyt Malinów i właściwie już tutaj rozpoczynają się piękne widoki, które towarzyszą nam przez pozostałą cześć wyprawy.

Nasz kolejny cel to  Malinowska Skała. Kiedy do niej docieramy wdrapujemy się na słynną skalną wychodnię, by
zrobić krótki odpoczynek przed dalszą wędrówką. Zarówno widoki jak i wiatr zapierają w tym miejscu dech w piersiach.

Z Malinowskiej Skały wędrujemy dalej, podziwiając roztaczające się dookoła krajobrazy, trasa (poza  jednym podejściem) jest tutaj praktycznie płaska, a sama wędrówka niezwykle przyjemna. W końcu docieramy na szczyt, a po obowiązkowym zdjęciu udajemy się na taras widokowy schroniska.

Pomimo, iż w planach mieliśmy powrót tą samą drogą, za cel obieramy szlak zielony prowadzący do Szczyrku. Szlak początkowo jest bardzo stromy, a śliskie i osuwające się kamienie znacznie utrudniają wędrówkę. Kiedy docieramy do szczytu Becyrek wiemy już, że od celu dzieli nas około pół godziny drogi. Trasa w tym miejscu zmienia charakter na bardziej łagodny, schodzimy więc szybkim krokiem, by po chwili znaleźć się w Szczyrku.

Praktyczne informacje:
- w pobliżu Przełęczy Salmopolskiej znajdują się bezpłatne parkingi, najbliższy szlaku jest parking tuż przy zajeździe "Biały Krzyż",
- ze schroniska na Skrzycznym można wrócić tym szlakiem do Przełęczy Salmopolskiej lub urozmaicić sobie wycieczkę i zejść do Szczyrku szlakiem zielonym lub niebieskim (ze Szczyrku do Przełęczy Salmpolskiej bez problemu dojedziemy taksówką),
- szlak zielony prowadzący do Szczyrku jest dość stromy, nie polecamy go również zimą ponieważ przecina trasy narciarskie.


#Wyjdźże z dzieckiem #Góry z dzieckiem #Skrzyczne