Rezerwat przyrody Skamieniałe Miasto chroni niezwykle ciekawe formy skalne. Okoliczni mieszkańcy widzieli w nich ślady dawnego miasta, postacie ludzi i zwierząt, stąd też wzięły się charakterystyczne nazwy nadane poszczególnym skałom.

Rezerwat znajduje się w Ciężkowicach, oddalonych od Krakowa o nieco ponad 100 km. Będąc w mieście najlepiej kierować się na ul. Krynicką, tam mieści się duży parking i brama prowadząca do skalnego miasta.

Przez Skamieniałe Miasto biegnie niebieski szlak turystyczny, wiodący przez las, w większości w cieniu. Praktycznie przez cały czas idziemy pod górę, a ścieżka pokryta jest licznymi  kamieniami i wystającymi korzeniami drzew. Trasa jednak nie jest zbyt problemowa, o czym świadczy fakt, iż nasza niespełna 2 letnia pociecha nie skorzystała z chusty zabranej specjalnie na tę okazję.

Po drodze mijamy kolejne ostańce, a są to miedzy innymi: Borsuk, Orzeł, Baszta, Pustelnia czy Grzybek. To miejsce to frajda dla dużych i małych, na większość głazów bez problemu wejdą nawet najmłodsze pociechy.

Mijając ostatnią bryłę Skamieniałego Miasta mianowicie Skałę z Krzyżem i kierując się oznaczeniami
niebieskiego szlaku dojdziemy do drugiego parkingu. Przechodząc na przeciwną stronę ulicy dotrzemy do Wąwozu Wodospad. Znajduje się tam 14 metrowy wodospad, ale ilość wody spływająca z jego ścian jest naprawdę niewielka.

Droga powrotna prowadzi tym samym szlakiem, można ją jednak nieco skrócić omijając niektóre formy skalne.

Praktyczne informacje:
- trasa nie powinna przysporzyć wielu trudności, ale nie nadaje się na podróż w wózkiem,
- przy wejściu do rezerwatu mieści się duży bezpłatny parking,
- przy parkingu znajduje się sklepik z pamiątkami i bar,
- wyruszając na szlak warto zabrać z sobą mapkę,
- przejście całej trasy zajęło nam ok. 2,5 h.

#Wyjdźże z dzieckiem #Okolice Krakowa z dzieckiem # Ciężkowice