Kolejny raz zawitaliśmy w Gorce, tym razem wybierając przyjemną i niezbyt długą trasę prowadzącą do Schroniska PTTK na Starych Wierchach. Gorce jak zwykle nas zachwyciły, a opisaną trasę polecamy już najmłodszym amatorom górskich wędrówek.

TRASA:
Poręba Górna (szlak zielony) - Poręba Górna, Chlipały (szlak żółty)- Schronisko PTTK Stare Wierchy - Poręba Górna, Chlipały - Poręba Górna

Na szlak wyruszamy z Poręby Górnej, pierwszy odcinek pokonujemy szlakiem zielonym, który swój początek ma tuż przy przystanku autobusowym Poręba Wielka-Chlipały. Dalej idziemy prosto mijając ostatnie zabudowania, należy tutaj bacznie zwracać uwagę na oznaczenia szlaku bo w tym miejscu łatwo je przeoczyć. Po ok. 500 metrach zmieniamy kolor na żółty i wędrujemy dalej wśród okolicznych pół, by po chwili wkroczyć do lasu. Przeprawiamy się przez niewielką rzeczkę i po kilkunastu metrach czeka nas ostry skręt w prawo i krótkie acz strome podejście. Pokonujemy je bez problemu i docieramy do niewielkiej polanki z chatą. Robimy tutaj pierwszy odpoczynek, podziwiając widoki i przebijające się przez śnieg krokusy.

Dalsza cześć trasy nadal prowadzi nas lasem, mijamy jednak dwie polanki z krokusami i pięknymi gorczańskimi widokami. Na ostatniej prostej przed schroniskiem, śniegu jest znacznie więcej ale widok celu naszej wędrówki działa na dzieciaki niezwykle motywująco, dlatego już po chwili jesteśmy w środku i przybijamy zasłużone pieczątki. Po dłuższym odpoczynku na leżakach i wygrzewaniu się w pełnym słońcu, idziemy jeszcze na polanę mieszczącą się z drugiej strony schroniska. Podziwiamy roztaczającą się stąd piękną panoramę Tatr. Do parkingu wracamy tą samą trasą jednak warunki powrotne są zgoła inne bo wysoka temperatura sprawiła że większość śniegu na trasie stopniała, wracamy więc brodząc w błocie.

Praktyczne informacje:
- niewielki parking znajduje się na wysepce tuż przy przystanku autobusowym Poręba Wielka-Chlipały,
- trasa jest dość popularna dlatego w weekendy i święta polecamy być wcześniej ponieważ parking szybko się zapełnia,
- przejście całej trasy z wszystkimi postojami zajęło nam ok. 4,5h,
- trasa jest łatwa i zdecydowanie polecamy ją dla rodzin z dziećmi.


#Wyjdźże z dzieckiem #Okolice Krakowa z dzieckiem #Góry z dzieckiem #Gorce #Stare Wierchy