Sandomierz położony nad Wisłą dziś nieodłącznie kojarzy się z popularnym serialem "Ojciec Mateusz". To urokliwe miasteczko z ciekawą zabudową architektoniczną i interesującymi przyrodniczo miejscami ma jednak znacznie więcej do zaoferowania niż tylko spacer śladami słynnego ojca Mateusza.

1.Góry Pieprzowe
Słynne sandomierskie Pieprzówki to numer jeden na naszej liście. Koniecznie trzeba zabrać tutaj dzieci, bo miejsce jest urokliwe, a widoki przepiękne. Więcej o Górach Pieprzowych znajdziesz tutaj.

2.Wąwóz Królowej Jadwigi
Lessowy wąwóz ciągnący się na długości około 500 m to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc Sandomierza. Porośnięte drzewami brzegi wąwozu i zwisające ogromne korzenie drzew, robią niesamowite wrażenie tym bardziej, że wąwóz znajduje się praktycznie w centrum miasta.

3.Sandomierskie Podziemia
Sandomierskie podziemia to ciąg piwnic połączonych z sobą korytarzami. Są to pozostałości po dawnych piwnicach kupców sandomierskich. Niestety ponad 90% z nich została zasypana, a pozostałą niewielką cześć możemy zwiedzać.

Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem i rozpoczyna się gdy zbierze się minimalna liczba osób. Warto posłuchać  opowieści oprowadzającego, bo historia tego miejsca jest naprawdę interesująca.

Zabierając dzieci do podziemi powinniśmy uważać, bo miejscami jest ślisko, do pokonania mamy też kilkanaście schodów. Zwiedzanie całej trasy trwa około 40 minut, a na powierzchnię wychodzimy na sandomierskim rynku pod ratuszem. Godziny otwarcia i cennik biletów znajdziemy na stronie.

4. Brama Opatowska

To jedyna zachowana do dziś brama wjazdowa do Sandomierza i idealny punkt widokowy z którego możemy podziwiać całe miasto. Wdrapując się po schodach na blisko 30 metrową wieżę, na poszczególnych jej kondygnacjach możemy obejrzeć wystawy dotyczące samego miasta czy miejsc w okolicy wartych zobaczenia.
Godziny otwarcia i cennik biletów znajdziesz tutaj.

5. Park Piszczele
Będąc w Sandomierzu musieliśmy znaleźć miejsce do zabawy i odpoczynku. Park Piszczele to piękny teren pełen zieleni, liczne alejki spacerowe, ławki, a na wzgórzu plac zabaw na którym dzieciaki mogą poszaleć. Ciekawostką są znajdujące się tutaj ogromne repliki figur szachowych wykonane z piaskowca oraz szachownica do gry plenerowej.

6. Kościoły
Bazylika Katedralna to chyba najbardziej okazała budowla tego typu, piękny gotycki kościół z ciekawymi malowidłami wewnątrz i mieszczącą się w pobliżu dzwonnicą z pewnością wart jest zobaczenia. Naszym zdaniem jednak dużo bardziej ciekawe są wnętrza i historia jednego z najstarszych zachowanych kościołów w Polsce, chodzi o kościół św. Jakuba. Wewnątrz za symboliczną złotówkę możemy nabyć mapkę i samodzielnie zwiedzać jego wnętrza.

7. Spacer po Sandomierzu
Koniecznie trzeba pospacerować po rynku z pięknym renesansowym ratuszem, zabytkową studnią i klimatycznymi kamienicami. W obrębie rynku znajduje się również całkiem ciekawa rzeźba "Zakotwiczone Niebo", która jest masowo oblegana przez dzieci.

Z ciekawszych zabytków architektonicznych na pewno warto zobaczyć Ucho Igielne, które jest jedyną zachowaną furtą w murach obronnych Sandomierza.

8.Zamek Królewski
Miejsce to z pewnością zasługuje na uwagę. Na dziedzińcu znajduje się wystawa miniatur zabytków Sandomierza, a z wzgórza zamkowego można podziwiać Wisłę i Bulwar Piłsudskiego.
Tym razem zrezygnowaliśmy ze zwiedzania wystaw wewnątrz zamku.

9. Dom Jana Długosza
Dom ufundowany przez Jana Długosza, w którym obecnie mieści się Muzeum Diecezjalne. Podobno wystawy w muzeum są bardzo ciekawe i wiele osób poleca to miejsce. Niestety nie mogliśmy się o tym przekonać, ponieważ podczas naszego wyjazdu muzeum pozostawało zamknięte.
Dla zainteresowanych strona internetowa muzeum.

10. Wystawa "Świat Ojca Mateusza"
Niestety naszym zdaniem atrakcja nie jest adekwatna do ceny. Kilka figur woskowych i wnętrza z serialu "Ojciec Mateusz" to zdecydowanie za mało. Być może fanom miejsce to się spodoba, nam jednak zupełnie nie przypadło do gustu. Wewnątrz jest możliwość zrobienia zdjęć z figurami woskowymi, można usiąść na fotelu ojca Mateusza czy pobyć chwilę w komisariacie policji. W punkcie do nabycia przeróżne gadżety związane z serialem.
Godziny otwarcia i cennik biletów na stronie.#Wyjdźże z dzieckiem #Odkrywamy Świętokrzyskie #Sandomierz