Samsung Inkubator to miejsce dla polskich przedsiębiorców, którzy tworzą rozwiązania z zakresu Inteligencji Rzeczy (IoT), przemysłu 4.0 i uczenia maszynowego. Korzyści z udziału w projekcie czerpią teraz uczestniczące w nim startupy, ale powstał on także z myślą o przyszłych użytkownikach tworzonych tam rozwiązań. Kluczowym kryterium wyboru zespołów był właśnie potencjał pomysłu. Poza nim oceniano również możliwości wejścia na rynek, zaawansowanie prac inżynierskich oraz spójność z ideą Inkubatora.
Przede wszystkim innowacyjność
Ambicją firmy Samsung jest do 2020 roku wyposażenie wszystkich produktów w technologię Inteligencji Rzeczy. Samsung Inkubator w Rzeszowie jest kuźnią takich pomysłów. Dlatego konsekwentnie poszukiwaliśmy startupów, dzięki którym IoT będzie bardziej dostępne ̶ mówi Magdalena Olborska, CSV and Partnership Manager. ̶ Stawiamy przede wszystkim na ogólnodostępne innowacje, dzięki którym technologia, jaką jest IoT, trafi do szerokiego grona użytkowników w domach, biurach i innych miejscach.
Wśród zakwalifikowanych startupów znalazły się następujące zespoły:
- Dandelion. Jest to projekt mający na celu stworzenie systemu czujników, które będą kontrolować aktualny stan przewożonych towarów. Umożliwią one rejestrację i przesyłanie wszelkiego rodzaju danych na temat wilgotności, temperatury, przechyleń opakowań, siły wstrząsów i położenia GPS w czasie rzeczywistym. Da to właścicielowi ładunku pełną kontrolę i dostarczy informacji w jakim miejscu i z czyjej winy nastąpiło ewentualne uszkodzenie produktu.
- Imbue Light. Ten startup opracowuje system do sterowania oświetleniem LED. Wykorzystany do tego specjalny sterownik pozwala użytkownikowi na włączenie różnorodnych efektów świetlnych. Będzie on mógł sterować jasnością, częstotliwością zmian oraz kolorem efektu. Sterownik ma też wbudowany mikrofon. Dzięki niemu można zarządzać diodami za pomocą dźwięku. Umożliwia to również włączenie funkcji, która steruje światłem w rytm muzyki.
- InMotion Labs zajmuje się zautomatyzowanym sterowaniem kamer i sensorów na potrzeby rynków B2B i B2C. InMotion wdrożyło już m.in. technologię termowizyjnego analizowania dostępności biurek w strefach hot-desk. Obecnie startup jest w trakcie rozwijania systemu skanującego stan karoserii przed i po naprawie oraz okularów live-feed dla mechaników samochodowych. Opracowuje także technologię analizującą zapełnienie półek w sklepach.
- Airdurance. Jest to projekt, którego celem jest stworzenie niewielkich rozmiarów bezzałogowego statku powietrznego, który będzie się charakteryzował dalekim zasięgiem lotu. Dzięki możliwości pionowego startu i lądowania ma gwarantować łatwość użycia i możliwość pełnej automatyzacji wykonywanych misji. Autorzy projektu w swojej konstrukcji wykorzystują także ogólnodostępny smartfon, który pełni funkcję inteligentnej kamery wyposażonej w zespół sensorów i systemów łączności. Dodatkowo na potrzeby kolejnych funkcji (obrazowanie wielospektralne, termowizja) tworzone będą specjalistyczne moduły.
W pierwszej turze inkubacji wzięło udział 8 start-upów. Wśród nich znalazł się m.in. zespół Wise Glass, który produkuje inteligentne lustra wykorzystywane w roli nośników reklamowych, a dzięki Samsung Inkubatorowi testuje swoje rozwiązanie m.in. na lotnisku Jasionka w Rzeszowie i showroomie Cook Story by Samsung w Warszawie. Ich szczególną funkcją jest to, że dzięki specjalnie stworzonym czujnikom i algorytmom badają i przetwarzają treści, które wzbudzą zainteresowanie przechodniów.
Partnerami Samsung Inkubatora jest Politechnika Rzeszowska i Dolina Lotnicza. Więcej informacji o Samsung Inkubatorze znajduje się na stronie https://inkubatorrzeszow.pl.