Schudnąć, rzucić palenie, zacząć ćwiczyć - nowy rok dla ponad dwóch piątych Polaków wiąże się z postanowieniami wyeliminowania złych nawyków i zadbania o siebie. Za jakie drobne codzienne rytuały skóra będzie nam wdzięczna i zrewanżuje się zdrowym, młodym wyglądem?

Po pierwsze oczyszczanie. Odpowiedni demakijaż nie pozwala resztkom brudu, potu i makijażu wnikać w głąb naskórka i uszkadzać go od środka, dzięki czemu skóra może lepiej się regenerować. Dokładne wieczorne oczyszczanie zapobiega powstawaniu wyprysków i zmarszczek. Tymczasem okazuje się, że według badań, nawet 20 proc. kobiet kładzie się spać nie zmywając makijażu i nie oczyszczając skóry twarzy i szyi!
Kolejny krok to nawilżanie. Jest obowiązkowy jeśli chcemy by pozostała jędrna i nie traciła blasku, nawet gdy nasza skóra nie jest sucha. Codziennie rano i wieczorem, kolistymi ruchami od wewnątrz na zewnątrz twarzy i od brody do czoła wcieraj odpowiedni, dopasowany do potrzeb Twojej skóry krem. Np. cera tłusta wymaga lekkich beztłuszczowych emulsji ze składnikami, które wiążą wodę w naskórku. W naszych codziennych rytuałach powinno pojawić się również stosowanie filtrów UV - nie tylko latem, podczas opalania. W pochmurne dni i zimą promienie słoneczne mogą być bardzo szkodliwe, zwłaszcza gdy odbijają się od śniegu. W jaki sposób działają one na skórę? - Promieniowanie słoneczne zaburza proces wytwarzania się włókien kolagenowych co sprawia, że skóra starzeje się szybciej. Dochodzi również do powstawania zmian pigmentacyjnych, które wpływają niekorzystnie na nasz wygląd - mówi mgr kosmetolog Agnieszka Pękala z Kliniki VESUNA.
Innym ważnym elementem codziennej pielęgnacji jest złuszczanie i odżywianie skóry. W tych rytuałach z pomocą przychodzą peelingi i maseczki. Peeling należy stosować minimum dwa razy w tygodniu - to owocuje gładką i rozświetloną skórą bez nieestetycznych skórek, przygotowaną w dodatku na przyswajanie odżywczych składników z kremów, balsamów i maseczek. - Warto, szczególnie zimą, wykonać dogłębny peeling laserowy. Zastosowanie tej metody przynosi efekt porównywalny do kilkunastu mikrodermabrazji! Taki dogłębnie oczyszczający zabieg, w połączeniu z terapią nawilżającą, to doskonały prezent dla naszej skóry, ponieważ należy pamiętać, że tylko profilaktyka może znacząco opóźnić procesy starzeniowe - dodaje ekspertka.
Dbanie o skórę powinno odbywać się także „od wewnątrz”. Dlatego, wdrażając noworoczne postanowienia związane z naszym wyglądem, warto przekonać się do picia odpowiedniej ilości wody, czyli minimum dwóch litrów dziennie. Duże znaczenie dla wyglądu ma też zdrowe odżywianie. Unikanie ostrych potraw i słodkości z pewnością wpłynie pozytywnie na nasza cerę. Przed rozpoczęciem walki o zdrowy wygląd i dobre samopoczucie, warto skonsultować się ze specjalistami, którzy doradzą, jak wytrwać w noworocznym postanowieniu i wymarzone rezultaty.