Rezerwat Czartowe Pole to jedna z perełek Roztocza. Spacer wzdłuż malowniczej rzeki Sopot, szum wody i bujna roślinność sprawiają, że nie sposób nie polubić tego miejsca.

Na terenie rezerwatu wyznaczono niespełna dwukilometrową ścieżkę dydaktyczną oznaczoną kolorem niebieskim. Ścieżka ta dzieli się na górną i dolną, warto najpierw wybrać trasę górną, a wędrówkę drewnianymi kładkami wzdłuż rzeki zostawić sobie na koniec.

Cały szlak jest naprawdę malowniczy, idąc jego górną częścią początkowo możemy podziwiać piękno lasu, a w dalszej części wąwóz rzeczny poprzeplatany licznymi niewielkimi wodospadami. Spacerując ścieżką dolną z bliska zobaczymy progi skalne, rwące prądy rzeczne wijące się wśród poprzewracanych drzew, a tam gdzie nurt rzeki nie jest zbyt silny możemy pozwolić dzieciom na zabawę w wodzie.
 
Na terenie rezerwatu znajdują się ruiny dawnej papierni Zamoyskich. Polana w pobliżu której niegdyś mieściła się papiernia była nawiedzana przez liczne powodzie i pożary. Stąd właśnie wywodzi się nazwa rezerwatu "Czartowe Pole" mówiono bowiem, że "jeno czarci tam hasali".

Spacerując ścieżką natkniemy się także na wyryty w kamieniu krzyż harcerski z 1936r., a na początku trasy zobaczymy obelisk zbudowany przez żołnierzy przebywających tutaj na manewrach w 1931 roku.

Praktyczne informacje:
- rezerwat znajduje się w pobliżu wsi Hamernia w woj. lubelskim,
- bezpłatny duży parking, ławki i wiaty tuż przed wejściem na ścieżkę,
- opisana trasa nie nadaje się na podróż z wózkiem.



#Wyjdźże z dzieckiem #Roztocze z dziećmi #Poznajemy Roztocze