PZU i Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie podpisali list intencyjny w sprawie nawiązania długoterminowej współpracy w obszarze projektów badawczo-rozwojowych. Największa grupa finansowa w Europie Środkowo-Wschodniej oraz krakowska uczelnia będą wspólnie tworzyć innowacyjne rozwiązania na pograniczu nauki i biznesu oraz podejmować wspólne starania o pozyskanie funduszy krajowych i europejskich na realizację tych przedsięwzięć. Podpisany list intencyjny zakłada m.in. ścisłe partnerstwo w zakresie rozwoju bazy wiedzy związanej z telematyką.

Inauguracja zawartej współpracy odbyła się 19 lutego podczas warsztatów w Krakowie, w których wzięli udział przedstawiciele PZU i AGH. Obie strony chcą połączyć siły m.in. w zakresie innowacji technologicznych, badań naukowych, dydaktyki, a także wykorzystania bazy technologicznej i laboratoryjnej. Współpraca ubezpieczyciela i uczelni zakłada m.in. opracowania naukowo-badawcze, realizację wspólnych projektów badawczo-wdrożeniowych, w tym w formie projektów rozwojowych, celowych oraz innych projektów w formach umożliwiających pozyskiwanie dofinasowania ze źródeł zewnętrznych, współdziałanie w zakresie rozwoju bazy wiedzy związanej z telematyką, wymianę
doświadczeń w zakresie konstrukcji technik pomiarowych, diagnostycznych i telematycznych, organizowanie wykładów, seminariów i szkoleń, a także wzajemny w nich udział pracowników AGH i PZU.

Podpisane porozumienie ma charakter ogólny. Szczegółowe warunki współpracy w ramach poszczególnych projektów określane będą każdorazowo w przygotowywanych przez obie strony umowach.

Pierwszym wspólnym projektem PZU i AGH jest realizacja przedsięwzięcia TANGO 2 pt. „System active-safety dla pojazdów samochodowych w oparciu o indywidualny model kierowcy”. Całkowity koszt projektu szacowany jest na 1,2 mln PLN, z czego 1,0 mln PLN finansowane jest ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). PZU pokryje 15% kosztów projektu.Grupa PZU to jedna z największych instytucji finansowych w Polsce, a także Europie Środkowo-Wschodniej. Tradycje PZU sięgają 1803 roku, kiedy powstało pierwsze na ziemiach polskich towarzystwo ubezpieczeniowe. Obecnie PZU prowadzi działalność́ w dziedzinie ubezpieczeń, zdrowia, inwestycji, bankowości i finansów, zapewniając kompleksową ochronę oraz dostarczając najwyższej jakości usługi we wszystkich najważniejszych dziedzinach życia prywatnego, publicznego i gospodarczego.

AGH jest uznanym w międzynarodowym środowisku naukowym uniwersytetem, prowadzącym działalność badawczą i edukacyjną w zakresie nauk ścisłych stanowiących podstawę rozwoju maksymalnie szerokiego spektrum nauk stosowanych. Uczelnia oferuje również możliwość kształcenia w zakresie nauk humanistycznych. Nadążając za światowymi trendami rozwoju AGH tworzy nowe kierunki dydaktyczne zachowując klasyczne, niezbędne do prawidłowego rozwoju kraju. Uczelnia wspiera wszelkie działania mające na celu tworzenie silnych zespołów badawczych: międzywydziałowych, międzyuczelnianych i międzynarodowych. Prowadząc badania naukowe, na wysokim światowym poziomie, w różnych dziedzinach i dyscyplinach naukowych zapewnia wysoki poziom kształcenia i rozwoju kadry, który stanowi jeden z fundamentalnych elementów funkcjonowania i pozycji uczelni.