16 grudnia 2016 roku startuje ONKOfundusz – ogólnopolski portal społecznościowego wsparcia chorych na nowotwory. Serwis połączy darczyńców z pacjentami poszukającymi środków na dodatkową terapię i rehabilitację i będzie stanowić uzupełnienie publicznego finansowania terapii onkologicznych. Powstanie portalu umożliwiła współpraca pomiędzy Polską Koalicją Pacjentów Onkologicznych a Grupą PZU.

Rak to choroba niszcząca nie tylko zdrowie, ale również pozycję zawodową i materialną. Aktualnie w Polsce na choroby nowotworowe zapada ponad 144 tys. osób rocznie, a choroba okazuje się niewyleczalna dla ponad 92 tys. Szacuje się, że co trzecia osoba urodzona po 1960 r. znajdzie się na oddziale onkologicznym. Niestety w medycynie, gdzie postęp następuje bardzo szybko, systemowo nie zawsze możliwe jest nadążenie z zapewnieniem dostępu i technologii umożliwiających szybkie podjęcie leczenia. Z pomocą wówczas przychodzą organizacje pozarządowe i instytucje komercyjne, dla których realizacja celów prospołecznych stanowi ważny element budowania lepszej, bezpieczniejszej przyszłości Polaków. Aby pomóc pacjentom w organizacji i finansowaniu leczenia, do walki o ich zdrowie i życie włączyło się PZU
- Jako lider sektora ubezpieczeniowego, a zarazem firma o charakterze narodowym, czujemy się współodpowiedzialni za tworzenie rozwiązań ratujących życie Polaków oraz aktywizujących społeczeństwo do udzielania pomocy – mówi  Julita Czyżewska, członek zarządu PZU Zdrowie.

Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych realizuje potrzebną opiekę dla chorych na raka od 2009 roku. Od pewnego czasu zauważono jednak, że do stworzenia pełnego, parasolowego systemu opieki nad pacjentem brakuje możliwości zewnętrznego wspierania chorych w finansowaniu leczenia nierefundowanego. Z potrzeby tej narodził się pomysł uruchomienia croudfundingu onkologicznego skupionego wokół dedykowanego portalu www.ONKOfundusz.pl. PZU, pochylając się nad tematem onkologii i palących potrzeb chorych na nowotwory, przyjęło zaproszenie Koalicji do budowania ONKOfunduszu. - PZU wspiera inicjatywy, które łączą ludzi. Nowa platforma ułatwi wymianę doświadczeń i zbiórkę funduszy, dzięki czemu pomoże chorym w walce z nowotworem. Dlatego PZU nie wahało się ani chwili z podjęciem decyzji odnośnie wsparcia tego projektu - dodaje Dorota Macieja, Dyrektor ds. Sponsoringu i Prewencji w Grupie PZU. - Bez pomocy dużego partnera, spółki skarbu państwa, utworzenie ONKOfunduszu w funkcjonującej postaci byłoby na pewno dużo trudniejsze. Dzięki wsparciu PZU organizatorzy nie pobierają prowizji od zbiórek, więc każda wpłacona złotówka trafia na konto pacjenta – komentuje Szymon Chrostowski, Prezes PKPO.

Warto logować się na www.ONKOfundusz.pl już od 16 grudnia 2016 i pozostać darczyńcą, by wspomóc walczącym z rakiem. Wystarczy jedno kliknięcie.