Aby znaleźć się na pustyni wcale nie musimy wyjeżdżać za granicę. Całkiem niedaleko Krakowa znajduje się największa w Polsce pustynia. Pustynia Błędowska, bo o niej mowa, to unikat na skalę europejską.

Pustynie można podziwiać z trzech punktów widokowych:
- Róża Wiatrów
- wzgórze Czubatka
- wzgórze Dąbrówka

Na początek wybraliśmy się na Różę Wiatrów, to powstałe dość niedawno drewniane pomosty z licznymi wiatami, ławkami i miejscami do odpoczynku. W tym punkcie znajdują się tablice informacyjne i warto się z nimi zapoznać, ponieważ zawierają wiele ciekawostek na temat powstawania samej pustyni, jej zagospodarowania czy występującej tutaj flory i fauny. Róża Wiatrów to również idealne miejsce dla najmłodszych, dzieci mogą tu do woli biegać i bawić się w piasku.

Wzgórze Czubatka było kolejnym punktem na naszej trasie. Rozpościera się stąd piękny widok na pustynię i otaczające ją lasy, podobno właśnie z  tego miejsca warto podziwiać zachód słońca. Ze wzgórza można zejść żółtym szlakiem, który prowadzi bezpośrednio na pustynię.  

Na wzgórze Dąbrówka nie udało nam się tym razem dotrzeć, ale wszystkie trzy punkty widokowe znajdują się w niewielkiej odległości od siebie i bez problemu można zobaczyć je podczas jednego wyjazdu.

Praktyczne informacje:
- Pustynia Błędowska znajduje się ok. 50 km od Krakowa, najlepiej kierować się do miejscowości Klucze i tam szukać drogowskazów prowadzących do pustyni,
- bezpłatne parkingi znajdują się zarówno przy Róży Wiatrów jak i na wzgórzu Czubatka,
- ławki i wiaty na obu punktach widokowych, przy Róży Wiatrów znajdują się także toalety,
- Róża Wiatrów jest oświetlona, można przyjechać tutaj późnym wieczorem,
- oba punkty widokowe dostępne z dziećmi w wózku.

 

#Wyjdźże z dzieckiem #Okolice Krakowa z dzieckiem #Pustynia Błędowska