Elektryczne deskorolki, hulajnogi, konsole do gier, przenośne głośniki i power audio otwierają listę tegorocznych hitów prezentowych na pierwszą komunię.  Niektóre z nich nie dotrwają nawet do wakacji, często uszkodzone przez dzieci jeszcze w maju. • Ratunkiem w większości przypadków może okazać się przedłużona gwarancja.

Maj to tradycyjnie okres komunii świętych, rodzinnych obiadów, a czasem wystawnych przyjęć. Dla samych małych bohaterów najważniejszym elementem komunijnych uroczystości coraz częściej stają się nieodzowne przy tej okazji prezenty. Przyszedł czas, kiedy zaproszeni goście gorączkowo zastanawiają się nad wyborem właściwego podarunku. W Internecie z łatwością znajdziemy rankingi najpopularniejszych w tym sezonie prezentów, wśród których niezmiennie od lat króluje „elektronika”. Oprócz laptopów, smartfonów i zegarków, na popularności zyskują nowe kategorie sprzętów: elektryczne deskorolki, hulajnogi, konsole do gier, czy drony. Lista prezentów komunijnych jest długa i warto wybrać z niej elektroniczny gadżet, który będzie cieszył nie tylko podczas komunijnego przyjęcia, ale znacznie dłużej. Ubezpieczenia sprzętu, tzw. przedłużone gwarancje oferujące ochronę w razie nieumyślnego uszkodzenia może okazać się idealnym rozwiązaniem.


Co kupił Jan, Jaś wykorzysta

„Na drugi dzień po komunii telefon wpadł jej do kałuży”, „wylał cały sok na konsolę trzymaną na kolanach” – każdy rodzic wie, że takie przykre niespodzianki zdarzają się wyjątkowo często. Bolą szczególnie wtedy, kiedy dotyczą tego wymarzonego, wyczekanego i często coraz droższego sprzętu. Niestety, częściej niż w przypadku dorosłych użytkowników, kończą się one nieodwracalnym zniszczeniem sprzętu. Co ważne, takich powstałych z winy użytkownika uszkodzeń nie obejmuje gwarancja producenta. Wybawieniem z tej trudnej sytuacji może okazać się przedłużona gwarancja. - To dodatkowa ochrona sprzętu AGD, RTV i IT realizowana w formie ubezpieczenia. Jej największy atut (w wariancie pełnym) to uznawanie szkód powstałych w wyniku nieumyślnego działania użytkownika sprzętu, bez konieczności zaistnienia tzw. przyczyny zewnętrznej. Ochrona w postaci przedłużonej gwarancji występuje zazwyczaj w trzech wariantach, ale biorąc pod uwagę sprzęt kupowany dla dziecka warto od razu skoncentrować się na wariancie pełnym, bo tylko w nim ubezpieczyciel bierze na siebie odpowiedzialność za szkody spowodowane nieumyślnie przez użytkownika, wszelkie upadki, zalania, zapiaszczenia i zawilgocenia. W przypadku gadżetów, które użytkowane będą poza domem – na podwórku, czy w szkole, istotna jest także ochrona w razie kradzieży z włamaniem (np. z szafki szkolnej) i rabunku. Nie bójmy się kupować przedłużonych gwarancji do prezentów, do zgłoszenia szkody uprawniony będzie także rodzic obdarowanego dziecka. O ile cenniejszy okaże się prezent, jeśli towarzyszyć będzie mu ochrona, która pozwoli swobodnie korzystać ze sprzętu, bez obawy, że zostanie przypadkowo uszkodzony – zauważa Konrad Nagajczyk ze sklepu Pabianice RTV EURO AGD.


Sprzęt podwyższonego ryzyka

Ryzyko związane z uszkodzeniem sprzętu elektronicznego, będącego komunijnym prezentem, nie wynika jedynie z faktu użytkowania go przez dziecko. Równie ważne są okoliczności, w jakich młody człowiek korzysta ze swojego urządzenia. Dzieci lubią chwalić się prezentami wśród rówieśników, a najlepszym do tego miejscem jest szkoła lub podwórko. Koledzy rzadko zadowalają się samym oglądaniem prezentów – bardzo często chcą również wypróbować urządzenie samemu. Skala zagrożenia uszkodzeniem w takiej sytuacji znacząco wzrasta, a najwięcej na ten temat mają do powiedzenia serwisy wymieniające pęknięte wyświetlacze w smartfonach. W wariancie pełnym przedłużonej gwarancji ochroną objęte będą przypadkowe upadki i zalania, nawet te wynikające ze zwykłej nieuwagi, o którą nie trudno na szkolnych korytarzach czy boiskach.


Przedłużona gwarancja – kiedy warto?    
  
                                                                                              

Zakres ochrony w ramach przedłużonej gwarancji różni się nie tylko w zależności od oferty ubezpieczyciela, ale przede wszystkim sieci sklepów z elektroniką, w której dokonujemy zakupu sprzętu. Wręczając prezent, który dodatkowo chroniony jest w ramach ubezpieczenia sprzętu, możemy zapewnić aż do 5 lat ochrony sprzętu na wypadek nieumyślnych uszkodzeń, przepięć prądu, kradzieży z włamaniem i rabunku. Czy zawsze warto to zrobić? Pamiętajmy, że przedłużona gwarancja w najwyższej wersji to nawet kilkadziesiąt procent wartości ubezpieczanego sprzętu. - Przedłużona gwarancja oferuje poczucie bezpieczeństwa, ale decydując się na nią należy wziąć pod uwagę dwa czynniki – cenę urządzenia i subiektywny stopień narażenia sprzętu na zniszczenie. Im droższy i częściej używany poza domem gadżet, tym bardziej warto dokupić do niego przedłużoną gwarancję w wariancie pełnym. Ubezpieczyciel przejmuje wtedy na siebie niemal pełną odpowiedzialność, nawet jeśli sprzęt ulegnie uszkodzeniu w efekcie nieumyślnego działania dzieci. Decydując się na wariant pełen zyskujemy pewność, że nawet w przypadku uszkodzenia sprzętu, dziecięca radość nie zamieni się błyskawicznie w rozpacz po zniszczonym prezencie komunijnym – dodaje Konrad Nagajczyk ze sklepu Pabianice RTV EURO AGD.