Najnowsze wyniki 10-letnich badań przeprowadzonych przez naukowców z UCI School of Medicine potwierdzają skuteczność terapii angażującej psy w zmniejszaniu objawów zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) u dzieci.

Najnowsze wyniki 10-letnich badań przeprowadzonych przez naukowców z UCI School of Medicine potwierdzają skuteczność terapii angażującej psy w zmniejszaniu objawów zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) u dzieci.  

Wyniki badania, które było możliwe dzięki wsparciu grantowemu od Centrum Żywienia Zwierząt WALTHAM® należącego do Mars, Incorporated, zostały niedawno opublikowane przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne oraz zaprezentowane podczas konferencji International Society for Anthrozoology 2018, która odbyła się w dniach 2-5 lipca w Sydney w Australii.

Proces badawczy objął dzieci w wieku od 7 do 9 lat, które nigdy nie przyjmowały leków w związku ze swoim stanem zdrowia. Wyniki badań pokazały, że dzieci, które brały udział w zajęciach terapeutycznych z udziałem psa – popularnie zwanych dogoterapią – doświadczyły zmniejszenia symptomów zaburzeń uwagi przy jednoczesnej poprawie umiejętności społecznych. Co więcej, wśród tej grupy pacjentów zaobserwowano znacznie mniej objawów chorobowych w późniejszym okresie czasu, co jest kolejnym dowodem na skuteczność tej metody. Jest to szczególnie ważne dla pacjentów i rodzin, które szukają metod uzupełniających tradycyjne leczenie lub alternatyw dla farmakologii.

Przeprowadzone badanie jest pierwszym znanym randomizowanym, kontrolowanym badaniem nad udziałem psów w procesie terapii u dzieci z ADHD. Jego wyniki dowodzą, że obecność psów terapeutycznych wzmacnia tradycyjne metody interwencji psychospołecznej, jest skuteczne i bezpieczne do wdrożenia.

Materiał prasowy dotyczący badania znajdą Państwo pod linkiem: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2018-07/uoc--usf071818.php

 
11 POLSKICH SZPITALI Z DOGOTERAPIĄ DLA MAŁYCH PACJENTÓW

Już od ponad roku firma Mars we współpracy z Fundacją „Dr Clown” organizuje w polskich szpitalach i ośrodkach terapeutycznych na terenie całego kraju program zajęć Dogoterapii. Do tej pory z pozytywnego wpływu relacji z czworonogami, połączonej z programem „Terapii śmiechem”, skorzystało ponad 800 małych pacjentów przebywających na różnych oddziałach - psychiatrii, onkologii, neurologii, kardiologii, okulistyki – w jedenastu szpitalach dziecięcych (w Warszawie, Łodzi, Toruniu, Gdańsku, Szczecinie, Wrocławiu, w Opolu, Lublinie, Bielsku-Białej, Suwałkach i Sosnowcu) oraz ośrodkach i przedszkolach specjalnych w Zielonej Górze, Opolu i Gdańsku.

Więcej informacji:
Marta Kosińska
Biuro prasowe Mars Polska
marta.kosinska@grayling.com