Wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii spowodowany jest nie tylko przez zmiany klimatu i malejące zasoby naturalne. Decydujemy się na zakup takich urządzeń także ze względu na oszczędności, które możemy uzyskać na dłuższą metę - mimo, iż ich cena jest wyższa niż tradycyjnych źródeł energii. Dlaczego warto zainwestować w pompy ciepła typu powietrze-woda, które mogą w całości pokryć zapotrzebowanie cieplne budynku?

Powietrze/woda.
Pompy ciepła typu powietrze/woda pobierają energię, która znajduje się w powietrzu atmosferycznym, a następnie oddają ją wodzie grzewczej, która znajduje się w:
- wymienniku ciepła (pompa ciepła)
- lub w zasobniku c.w.u. znajdującym się obok lub bezpośrednio pod pompą ciepła.
Dlatego zarówno ogrzewają pomieszczenia, jak i podgrzewają wodę użytkową.

Produkcja ciepła możliwa jest nawet wówczas, gdy temperatura powietrza na zewnątrz spada poniżej -25 st.C. Powietrzne pompy ciepła charakteryzują się stosunkowo wysokim współczynnikiem wydajności cieplnej COP ≥ 4. Oznacza to, że ponad 70% dostarczonego przez pompę ciepła pochodzi z energii odnawialnej, a resztę stanowi koszt zużytej energii elektrycznej.

Współpraca z innymi urządzeniami.
Pompy ciepła typu powietrze/woda:
1. Mogą współpracować z takimi źródłami ciepła jak układy solarne, kotły elektryczne, olejowe czy gazowe.
2. Największą efektywność osiągają we współpracy z niskotemperaturowymi systemami grzewczymi - takimi jak ogrzewanie podłogowe, ścienne czy sufitowe.
3. Mogą współpracować również z systemami grzejników wodnych lub klimakonwektorami (system nie tylko ogrzewa dom, ale także pełni rolę klimatyzatora, który latem chłodzi pomieszczenia).

Pompy ciepła z gamy Alfea to urządzenia, które składają się z 2 modułów:
1. Zewnętrznego.
Montowany na zewnątrz budynku. Składa się z: wentylatora, sprężarki (typu Scroll lub Twin Rotary), parownika i zaworu rozprężnego. Automatyka sterująca jego pracą (VPAM) umożliwia płynną pracę sprężarki - z wykorzystaniem 10- lub 30-stopniowego systemu modulacji prędkości sprężarki w zakresie 16-100%. Charakteryzuje się bardzo cichą pracą, gdyż generuje hałas na poziomie ok. 40 dB. Jest to możliwe, dzięki izolowanej akustycznie i termicznie obudowie oraz systemowi tłumienia drgań. Moduł zewnętrzy posiada automatyczny system odszraniania.

2. Wewnętrznego.
Montowany wewnątrz budynku. Składa się ze zbiornika buforowego, we wnętrzu którego znajduje się opatentowany wymiennik ciepła. Podczas niskich temperatur istnieje możliwość wsparcia, dzięki zestawowi grzałek elektrycznych o łącznej mocy od 6 do 9 kW.

Sterowanie.
Możemy zarządzać parametrami pracy urządzenia i wieloma obiegami grzewczymi - za pomocą aplikacji mobilnej Cozytouch. Do dyspozycji mamy także dedykowany system sterowania Siemens, który posiada program czasowy ogrzewania i przygotowania ciepłej wody, regulację pogodową, diagnostykę parametrów pracy i usterek. Urządzenia Atlantic są kompatybilne z systemem inteligentnego domu firmy somfy®.

Jaką pompę wybrać?
Przy wyborze urządzenia musimy uwzględnić takie parametry jak średnie przedziały temperaturowe, które panują na danym terenie czy zapotrzebowanie budynku na ciepło. Właściwy dobór pompy ciepła podnosi komfort życia codziennego i pozwala ograniczyć zbędne koszty zużycia energii. Dobranie zbyt małej mocy pompy lub jej przewymiarowanie - prowadzić może do zwiększonych poborów energii elektrycznej.

Dlatego do dyspozycji mamy oprogramowanie Proji-Pac, które w oparciu o dane, pomaga wybrać najbardziej odpowiednią pompę ciepła do danego projektu. Zarekomenduje optymalne rozwiązanie - zgodne z potrzebami użytkownika. Po zakończeniu symulacji program publikuje szczegółowy raport instalacji z opisem wybranej pompy ciepła i oszacowaniem zużycia kosztów energii (w porównaniu do innych nośników).

Seria pomp ciepła Alfea składa się z modeli od 5 do 16 kW. Modele Duo posiadają zasobnik c.w.u. o pojemności 190l. Do dyspozycji mamy takie udogodnienia jak:
- system sterowania z wyświetlaczem LCD
- program do zarządzania 2 obiegami grzewczymi
- automatyczną pracę w trybie lato/zima (przejście z trybu grzania do chłodzenia i odwrotnie)
- automatyczny tryb antyzamarzaniowy
- zarządzanie ciepłą wodą użytkową przy użyciu opcjonalnego zasobnika c.w.u.
- automatyczny system ochrony antybakteryjnej Antilegionellose
- odporność na agresywną wodę
- funkcję autodiagnostyki własnej (informacja na wyświetlaczu w wypadku ew. usterki).

Tegoroczna nowość.
W tym roku firma Atlantic Polska wprowadziła do oferty Aurea M. To pompa ciepła typu monoblok składająca się z jednej jednostki, w której znajduje się kompletny układ chłodniczy: sprężarka, skraplacz, zawór rozprężny, parownik oraz wentylator. Całość jest szczelna i hermetyczna, nie wymaga ingerencji instalatora.