Fundusz Witelo oficjalnie wystartował, a jego pierwszym inwestorem została Grupa PZU, która objęła certyfikaty inauguracyjnej emisji. Powinno to niebawem przełożyć się na pierwsze inwestycje. W najbliższym czasie do funduszu Witelo będą zapraszani kolejni czołowi polscy i międzynarodowi inwestorzy. Docelowo Program Witelo ma dysponować 500 mln zł, a Grupa PZU zamierza zainwestować w nim co najmniej 200 mln zł.
Witelo, poprzez fundusze Venture Capital (VC), ma wspierać realizację innowacyjnych projektów od wczesnej fazy ich rozwoju (startupów) do czasu osiągnięcia zdolności operacyjnych i ekspansji biznesowej. Z jednej strony wiąże się to ze stworzeniem w Polsce centrów rozwoju innowacyjnych technologii (hubów), przy pomocy których startupy będą mogły działać globalnie, a z drugiej z inwestycjami w najlepsze VC, które poprzez swoje działania wesprą te huby.
- Cieszę się ze startu programu Witelo Found – wspólnego projektu PZU, NCBR, realizowanego pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa- który już teraz spełnia misję, jaką przed nim postawiono. To między innymi dzięki jego wsparciu udało się zaprosić na prestiżowe forum, jakim jest CYBERSEC, czołowych inwestorów VC z całego świata – powiedział podczas oficjalnego otwarcia Konferencji CYBERSEC - Jarosław Gowin, wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
– Celem Witelo zawsze było stworzenie pomostu między polskim ekosystemem a najlepszymi zagranicznymi inwestorami – podkreśla Michał Krupiński, prezes PZU.
Przedstawiciele PZU w ciągu ostatnich trzech miesięcy dołożyli wszelkich starań, aby to ułatwić. Odbyli w tym czasie szereg spotkań i nawiązali relacje z przeszło 60. inwestorami branżowymi z amerykańskiej Silicon Valley, z Niemiec i Izraela. W efekcie, podczas odbywającej się w Krakowie konferencji CYBERSEC, możliwe były spotkania pomiędzy polskimi startupami a przedstawicielami takich venture capital, jak m.in. Mjolnir Ventures, TeamVest, Paladin Capital Group czy PeriTech.
– Do stworzenia tego typu hubów potrzebny jest nie tylko kapitał, ale również know-how i relacje z zagranicznymi inwestorami. Dlatego cieszymy się, że jeszcze przed pierwszą inwestycją udało nam się spełnić założenie zainteresowania naszym krajem czołowych, profesjonalnych inwestorów VC z całego świata – wyjaśnia Paweł Surówka, prezes PZU Życie, CIO w Grupie PZU. – Jesteśmy dumni wspierając Konferencję CYBERSEC i Instytut Kościuszki w dążeniu do stworzenia z Krakowa ośrodka kojarzonego z innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie cyberbezpieczeństwa – dodaje.
Obecnie trwa proces rejestracji funduszu Witelo, który będzie działał jako FIZAN – Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych – zarządzany przez TFI PZU. Pierwsze inwestycje przewidziane są na przełomie 2016/17 roku.
Polski kapitał na start(up)
Źródło: Grupa PZU
Komentarze
Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy