Wprowadzenie zakazu handlu w niedziele i święta pozwoli – zdaniem PGS – na znaczne ograniczenie kosztów pracowniczych, polepszenie warunków pracy i poświęcenie czasu rodzinie. Zakaz ten musi jednak obowiązywać wszystkie sklepy, tak aby uniknąć procederu handlu np. na stacjach benzynowych. Zdaniem PGS, zagraniczne sieci często otwierają swoje sklepy na stacjach benzynowych, omijając w ten sposób zakaz pracy w dni wolne od pracy.

Zagraniczne sieci zmusiły nas do pracy w niedzielę i polski przedsiębiorca musi dostosować się jeśli chce się utrzymać na rynku. Tymczasem uważamy, że 6 dni w tygodniu wystarcza na dokonanie zakupów a wszyscy pracownicy branży handlu powinni mieć wolną od pracy niedzielę – podkreśla Michał Sadecki, prezes PGS.

Obrona polskich firm i zakaz handlu alkoholem na stacjach benzynowych

Drugim postulatem PGS jest zakaz handlu alkoholem na stacjach benzynowych. W opinii PGS stacje benzynowe handlują artykułami alkoholowymi, omijając tym samym akty prawne o wychowaniu w trzeźwości oraz ograniczenia i powszechności spożycia alkoholu.

Takie działania i wydawanie licencji na handel stacjom benzynowym uderza w polski handel tradycyjny. To przykład nierównego traktowania podmiotów na rynku – podkreślają przedstawiciele PGS.