Ścieżka Spławy to idealne miejsce dla miłośników drewnianych kładek, stanowią one nieco ponad połowę niespełna 8-kilometrowej trasy. Zwieńczeniem wędrówki jest piękny widok na Jezioro Łukie, będące największym jeziorem w Poleskim Parku Narodowym.

DOJAZD I PARKING:
Ścieżka Spławy: najlepiej zaparkować na bezpłatnym parkingu znajdującym się przy Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym w Starym Załuczu, tutaj znajduje się początek ścieżki.
Jezioro Wytyckie: bezpłatny parking znajduje się w Wytycznie tuż przy wieży widokowej na jezioro.

CENNIK BILETÓW:
Ścieżka Spławy:
bilet normalny - 6 zł
bilet ulgowy - 3 zł
Jezioro Wytyckie:
wstęp wolny


Na ścieżkę wyruszamy spod Ośrodka Dydaktyczno-Muzelanego PPN w Starym Załuczu. Początkowo niespełna 800 metrów idziemy bokiem asfaltowej drogi, by po chwili zejść na piaszczystą leśną dróżkę i w końcu na wąskie drewniane kładki, które doprowadza nas aż do Jeziora Łukie. Krajobraz na trasie wciąż się zmienia, mijamy fragmenty łąk, torfowisk i bagiennych lasów, a większość trasy prowadzi w cieniu. Tuż przed jeziorem zlokalizowane jest zadaszenie i miejsce na ognisko, gdzie możemy posilić się i odpocząć przed dalszą wędrówką. Ścieżka Spławy to także ostoja wielu gatunków zwierząt, począwszy od łosia przez liczne gatunki ptaków aż po żurawia będącego symbolem parku. Nam tym razem udało nam się zobaczyć jaszczurkę zwinkę, kopciuszka, rudzika i dzięcioła zielonego.

Po powrocie do punktu wyjścia postanowiliśmy pojechać kilka kilometrów dalej aby zobaczyć inne jezioro leżące na terenie parku. Jezioro Wytyckie, bo o nim mowa, to raj dla wędkarzy a z tutejszego mola roztacza się przepiękny widok. Warto również wejść na wieżę widokową znajdującą się nieopodal, naszym zdaniem jednak zdecydowanie lepszym punktem obserwacyjnym jest molo.


Praktyczne informacje:
- długość trasy to ok. 7,5 km,
- czas przejścia 3h,
- trasa nie nadaje się na podróż z wózkiem, kładki są bardzo wąskie,
- w sezonie warto zaopatrzyć się w środek na komary których jest tutaj mnóstwo,
- Ścieżkę Spławy i Jezioro Wytyckie dzieli niespełna 15 minut jazdy samochodem.


#Wyjdźże z dzieckiem #Poleski Park Narodowy #Ścieżka Spławy