Zgodnie z aktualnie obowiązującą ustawą o podatkach i opłatach lokalnych, opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają grunty, budynki lub ich części, oraz budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Stawka podatku zależy od regionu – w drodze uchwały ustala ją bezpośrednio rada danej gminy, przy czym stawki nie mogą przekraczać limitów, które każdego roku określa w obwieszczeniu Ministerstwo Finansów. Przy rozliczeniu tego podatku korzystać trzeba ze wzoru deklaracji na podatek od nieruchomości (formularz DN-1).
„Wzór deklaracji DN-1 może różnić się w zależności od gminy. Sytuacja wygląda bowiem tak, że każda gmina sama w drodze uchwały decyduje, jaką konkretnie formę powinna mieć owa deklaracja. Resort finansów określa jedynie ogólny wzór mający stanowić pomoc dla samorządów” – wyjaśnia Rafał Kufieta, prawnik z Kancelarii Prawnej Rafał Kufieta.
Uniwersalna deklaracja ułatwi rozliczenia?
Kwestia opracowywania deklaracji przez samorządy jest określona w art. 6 ust. 13 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Eksperci oceniają, że obecne zasady opodatkowania nieruchomości, w tym szczególnie przepisy odnoszące się do deklaracji podatkowych, utrudniają rozliczanie podatku podatnikom, którzy płacą daninę w różnych regionach kraju.„A zatem podatnik musi sprawdzić, jaki formularz przygotowała dana gmina, na terenie której znajduje się podlegająca podatkowi nieruchomość. Jeżeli dana osoba czy podmiot rozlicza się jedynie za nieruchomość czy nieruchomości z jednej gminy, to oczywiście nie jest to wielkim obciążeniem. Problem dotyczy głównie podatników będących właścicielami nieruchomości ulokowanych w różnych gminach. Jeżeli więc np. jakiś podmiot działa w wielu miejscowościach i posiada tam budynki lub grunty, to musi włożyć w rozliczenie znacznie więcej wysiłku oraz czasu, co oznacza dodatkowe koszty. Obecne rozwiązanie nie jest praktyczne, a tworzy dodatkowe kłopoty i nie wydaje się potrzebne” – wskazuje Rafał Kufieta.
Jak zaznacza prawnik, rozwiązaniem problemu z rozliczeniami podatku od nieruchomości mogłoby być wprowadzenie jednego wzoru deklaracji – uniwersalnego dla wszystkich gmin formularza, który byłby odpowiednio dostosowany do możliwości różnicowania przez samorządy np. zwolnień z podatku oraz samego przedmiotu opodatkowania.