"Rzeczywistość" – Piotr Pasiewicz – malarstwo – grafika – video Galeria BB, ul. Skałeczna 5, Kraków Wystawa czynna: 9.10.2017 – 22.10.2017; otwarcie: 7.10.2017 – sobota – godzina 16.00

„Tam gdzie kończy się rysowanie, zaczyna się sztuka”
– przekonuje Piotr Pasiewicz.

Postrzeganą indywidualnie rzeczywistość, na którą składa się wiele niewidzialnych składników, przekłada na widzialną, dwuwymiarową materię obrazów. Według Pasiewicza dzieło nie musi być zgodne z ogólną rzeczywistością – każdy może w nim odnaleźć swoje widzenie.

Nanoszenie kreski poprzedza myśl, a czyn jest nierozerwalnie związany z myśleniem. Najpierw pojawia się intencja, a dopiero w jej następstwie konkretne działanie. Dlatego obraz sztuki jest długim ciągiem myśli, które przepływają przez twórcę. Jak wiele duchowej energii jest w pracach Piotra Pasiewicza, możemy jedynie się domyślać, oglądając subtelnie „tkane” rysunkowo-malarsko-graficzne kształty.

Dla Pasiewicza ważne są bezpośrednie narzędzia, jakie stosuje, łączące jego Duszę z Materią:

– piórko

– pędzel

– tusz

– farba.

W tworzeniu towarzyszy artyście skupienie i emocjonalny stan, bliski medytacji, bo – „nad czym się skupiasz, wtedy to rośnie”: zwiększa się łączność twórcy z otoczeniem oraz wzmacnia stopień wewnętrznej integracji. Wewnętrzne stany psychiczne nieustannie ewoluują pod wpływem procesu twórczego, dążąc do uzyskania spójnego „ja”. Jest ono „własne”, kiedy jest pełne i może bez przeszkód wyrażać siebie. 

Piotr Pasiewicz odpowiada swoimi pracami na wibrującą niepewność rzeczywistości. Buduje wieloznaczny, a jednocześnie oczywisty, stan aktualnej, mentalno-fizycznej kondycji człowieka. 

Katarzyna Kopecka

PIOTR PASIEWICZ

Urodzony w Łodzi, 1979. Ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, 2013. Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 2011/2012.

Twórczość w zakresie grafiki warsztatowej, malarstwa, rysunku, sztuki performance, wideoartu i krótkich form filmowych.

Udział w ponad 60 wystawach indywidualnych w kraju i w USA, m.in.: Galeria 3678, Oddział Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków, Warszawa, 2011;  Miejska Galeria Sztuki w Łodzi, Łódź, 2013; Open Art Gallery, Warszawa, 2013; Galeria Sztuki Współczesnej „Profil” – Centrum Kultury Zamek, Poznań, 2014; PII Gallery, Filadelfia, 2015; Galeria Stalowa, Warszawa, 2016.

Udział w ponad 40 wystawach indywidualnych w Polsce i za granicą – Włochy, Francja, Kanada.

Swoje działania w dziedzinie sztuki performance dokumentuje i zamieszcza na YouTube.