Softax jako pierwsza firma na świecie stworzyła aplikację do płatności HCE na Windows 10. Na początku marca 2016 roku, nowa wersja aplikacji, została z sukcesem uruchomiona przez Pekao SA. we współpracy z Mastercardem.

Rozwiązanie zostało zbudowane w oparciu o platformę Advantica i wdrożone w aplikacji PeoPay Banku Pekao SA. Dzięki technologii HCE klienci Banku, którzy posiadają telefon z systemem Windows 10 mają możliwość wykonywania płatności zbliżeniowych NFC bez potrzeby osadzania karty płatniczej na karcie SIM telefonu.

„Za tym sukcesem stoi nasze 20 letnie doświadczenie zdobyte w trakcie nowatorskich wdrożeń technologicznych. Już w 2000 roku wykorzystywaliśmy telefon w bankowości do wykonywania przelewów, doładowań lub sprawdzania historii poprzez usługę SMS. Natomiast 2014 roku jako pierwsi w Polsce i drudzy na świecie, wdrożyliśmy płatności HCE na platformie Android dla banku Pekao SA. Naszą specjalnością jest innowacyjna bankowość kanałowa, integracja oraz procesy płatnicze, w tym płatności mobilne. To właśnie dzięki nim byliśmy w stanie stworzyć całościową platformę obsługi płatności mobilnych wdrożonych w Pekao S.A. pod nazwą PeoPay”- powiedział Krzysztof Krzos, Business Development Director w firmie Softax.

Najważniejszym wyzwaniem projektu płatności w modelu HCE, z technologicznego punktu widzenia, było zunifikowanie biblioteki SDK HCE tak, aby tworzyła ona jedną spójną całość dla obu systemów operacyjnych. Prace zajęły kilka miesięcy (od połowy 2015 roku) i zakończyły się sukcesem. Obecnie jedno SDK obsługuje oba systemy operacyjne w zakresie HCE.

„Softax kolejny raz pokazał, że ma specjalistyczną wiedzę, własne unikatowe rozwiązania i nowoczesną technologię, potrzebną do zrealizowania tego projektu oraz, że skutecznie walczył o miano lidera technologicznego w obszarze płatności mobilnych zarówno w kraju, jak i na świecie. Wato podkreślić, że Softax rozpoczął bardzo wcześnie pracę nad HCE i dzięki temu, miał już opracowane rozwiązanie, zanim koncerny Google oraz operatorzy VISA/MC odnieśli się do rozwiązania. Kiedy okazało się, ze duzi gracze wdrażają HCE w swoich standardach, rozwiązanie było prawie gotowe do wdrożenia”- dodał Jarosław Cengelenga, architekt rozwiązania.

Pierwsza wersja aplikacji PeoPay na Windows 10 z HCE była zaprezentowana w Pekao na jesieni (2015), a w grudniu tego samego roku, Softax dostarczył już gotową wersję aplikacji do testów. Model płatności HCE na Windows 10 ożywiła aktywność użytkowników aplikacji PeoPay. Dokonała się reaktywacja rozwiązania. Na ostateczne wyniki użyteczności, należy poczekać jeszcze trochę w związku z upowszechnianiem się telefonów z NFC i w odpowiedniej wersji oprogramowania, ale dynamika jest tak duża, że telefony przestają już być barierą.

Softax to firma o ugruntowanej i stabilnej pozycji, od 20 lat działająca na rynku informatycznym. Realizuje duże projekty, głównie w sektorze finansowym, jak również w obszarach telekomunikacji, transportu i obronności. Rozwiązania Softax wykorzystają takie instytucje jak: PKO Bank Polski, Bank Pekao, BGŻ, Volkswagen Bank, Credit Agricole, PZU, KIR, Tramwaje Warszawskie, PPL.