Trzy Korony to chyba najbardziej rozpoznawalny szczyt Pienin. W weekendy i dni wolne jest wprost oblegany przez amatorów górskich wędrówek, a stosunkowo krótka trasa i niezbyt trudne podejście sprawiają że na szlaku możemy zobaczyć dzielnie wspinające się kilkulatki.

Trasa:
Sromowce Niżne (szlak żółty) - Schronisko PTTK Trzy Korony (szlak żółty) - Przełęcz Szopka (szlak niebieski) - Trzy Korony - Przełęcz Szopka - Schronisko PTTK Trzy Korony -  Sromowce Niżne

Na szlak wyruszamy ze Sromowiec Niżnych, to niewielka miejscowość przepięknie położna nad brzegiem rzeki Dunajec. Kierujemy się w stronę Schroniska PTTK Trzy Korony i dalej za żółtymi oznaczeniami podążamy malowniczym Wąwozem Sobczańskim. Kolejny odcinek szlaku wiedzie przez las, miejscami z góry spływa niewielki potok, a my wspinamy się dzielnie do góry, na zmianę po kamiennych i drewnianych schodach. W końcu docieramy do Przełęczy Szopka, tutaj też robimy krótki odpoczynek i podziwiamy Tatry nieśmiało wyłaniające się zza chmur.

Według oznaczeń do celu pozostało nam 45 minut drogi,
pokonujemy ten odcinek znacznie szybciej i po zakupie biletów wstępu wchodzimy na taras widokowy. Pomimo nieco pochmurnej pogody widoki i tak zachwycają. Na szczycie jesteśmy zaledwie kilka minut, a to przez halny który skutecznie utrudnia jakiekolwiek ruchy. Do Sromowiec Niżnych wracamy tym samym szlakiem, robiąc jeszcze krótki odpoczynek na ławeczkach nieco poniżej szczytu (tam nie wiało tak bardzo) i następny na placu zabaw mieszczącym się przy Schronisku PTTK Trzy Korony.  

Praktyczne informacje:
- auto można zaparkować na ogólnodostępnych parkingach w Sromowcach Niżnych lub na parkingu płatnym 12zł / dzień znajdującym się przy ul. Trzech Koron,
- wstęp na platformę widokową w sezonie jest płatny: 6 zł - normalny, 3 zł ulgowy, dzieci do lat 7 wstęp bezpłatny,
- przejście całej trasy z postojami zajęło nam 4 godziny.


#Wyjdźże z dzieckiem #Góry z dzieckiem #Trzy Korony #Pieniny