Odpowiednia pielęgnacja skóry zapewnia jej długotrwały młody wygląd oraz pozwala uniknąć szybko pojawiających się zmarszczek i utraty jędrności. To jak dbamy o siebie dziś, co jemy, jak długo śpimy, jakie zabiegi medycyny estetycznej stosujemy, odbija się na naszej cerze w przyszłości. Dlatego wybór odpowiedniej metody pielęgnacji jest niezwykle ważny.

Skóra zmienia się przez całe życie człowieka. Dojrzewa razem z nim, od delikatnej skóry noworodka, przez cerę trądzikową, do pojawienia się zmarszczek w późniejszym okresie życia. Każdy ten etap ma swoją specyfikę i odmienne wymagania. Wybór odpowiedniego sposobu nawilżania, oczyszczania czy regeneracji pomoże skórze zachować naturalny blask oraz zdrowie.

- Krem lub zabiegi, które świetnie sprawdzają się u dwudziestoletniej dziewczyny u pięćdziesięcioletniej kobiety mogą nie przynieść żadnych efektów. Nie ma środka, który można by stosować z tą samą efektywnością przez całe życie – mówi dr Ewelina Styczyńska - Kowalska z krakowskiej Kliniki VESUNA - Skóra zmienia się z upływem czasu i jest to zupełnie naturalne. Nie chodzi tu tylko o pojawianie się zewnętrznych zmian i starzenie się skóry. Wewnątrz organizmu zachodzi wiele procesów. Przez to w różnym wieku należy dostarczać skórze różnych składników i dbać o nią w odpowiedni sposób – tłumaczy.

Głównym zadaniem pielęgnacji cery w wieku 20 lat jest odpowiednie nawilżenie i oczyszczenie. W młodym wieku cera jest naturalnie elastyczna i jędrna, a głównym problemem jest najczęściej trądzik. Najlepszą metodą walki z nim jest złuszczanie martwego naskórka. Ważne jest, aby pamiętać o codziennym domowym peelingu, ale co najmniej raz w miesiącu warto też wykonać profesjonalny peeling medyczny w klinice. Peelingi migdałowe, glikolowe lub lekarskie (żółte) są polecane osobom dotkniętym problemem trądziku oraz takim, które walczą z bliznami potrądzikowymi. Młodym osobom poleca się także terapeutyczny zabieg Dyniowy DermaQuest. To program normalizujący, dedykowany specjalnie osobom z problemami trądzikowymi. Zabieg jest naturalny, bo wykorzystuje miąższ z dyni, który jest źródłem wielu witamin, zmniejsza łojotok oraz tworzenie zaskórników i zmian skórnych.
- Młode dziewczyny powinny pamiętać także o dokładnym codziennym demakijażu. Efektów tego drobnego zaniedbania nie będzie widać od razu, ale odbije się to na cerze w przyszłości w postaci wyraźnych zmarszczek i bruzd – dodaje specjalistka.
Już około 25. roku życia skóra zaczyna się starzeć, a pierwsze oznaki starzenia większość kobiet zauważa około trzydziestki. W tym okresie skóra traci wilgotność i elastyczność. Na twarzy coraz częściej widać zmęczenie i pojawiają się pierwsze zmarszczki mimiczne – kurze łapki i lwia zmarszczka. Aby zatrzymać czas, warto pomyśleć o wypełnieniu ich małą ilością toksyny botulinowej. BOTOX blokuje połączenie mięśni mimicznych z nerwami, a przez to zostaje powstrzymany ich skurcz. W efekcie skóra staje się rozluźniona, a zmarszczki ulegają wyraźnemu spłyceniu nawet już po pierwszym zabiegu.
W trzeciej dekadzie życia warto pomyśleć także o zagęszczeniu skóry. W wyniku ubytków kolagenu skóra zaczyna być sucha, mniej gładka i matowa. System Triplo Maximus Med stymuluje i regeneruje kolagen, a tym samym sprawia, że cera staje się młodsza, napięta i zdrowsza.
Po 40. roku życia skórę zaczyna dotykać wiele problemów na raz: zmarszczki mimiczne, bruzdy, cienie, a także utrata owalu twarzy. Aby poradzić sobie z tymi niedoskonałościami, należy dopasować odpowiednie zabiegi i pielęgnacje, tak by zająć się nimi kompleksowo. Jednym z najnowszych trendów medycyny estetycznej jest tak zwany wampirzy lifting, który jest alternatywą dla chirurgii plastycznej. Sprawia, że tkanki zostają zregenerowane, tworzą się naczynia krwionośne i przybywa kolagenu. Skóra odzyskuje witalność i elastyczność. Spektakularny efekt zabiegu najlepiej widoczny jest u czterdziestolatek, u których zaobserwowano najlepszy efekt odmłodzenia.

Innym nieinwazyjnym sposobem przywrócenia naturalnego blasku skórze są liftingi laserowe. EndoLifting Fotona 4D to połączenie czterech innowacyjnych procedur w jedną. Dzięki temu z łatwością niweluje oznaki starzenia. Skutecznie i precyzyjnie walczy z upływającym czasem.
Z wiekiem skóra robi się wiotka, a tkanka tłuszczowa w niej zawarta zaczyna zanikać. Częstym problemem osób po 50. roku życia jest zmiana kształtu ust, które stają się coraz węższe. Warto wtedy rozważyć wykonanie zabiegu, który je subtelnie powiększy i nada im naturalny, pełniejszy kształt. JUVEDERM ULTRA SMILE modeluje usta poprzez iniekcję kwasu hialuronowego, który jest w całości przyswajany przez organizm. Dzięki temu poprawia się nie tylko wygląd ust, ale także ich okolic poprzez wygładzenie zmarszczek.
Zabiegi medycyny estetycznej w 5 dekadzie życia mają przede wszystkim spłycić zmarszczki, poprawić jędrność skóry oraz mieć efekt liftingujący. Dlatego w tym okresie życia warto wypróbować bio-wchłanialne nici liftingujące. SILHOUETTE-SOFT to nowatorska metoda walki ze starzeniem się skóry. Nici modelują twarz oraz skutecznie podnoszą zwiotczałą skórę. Zabieg trwa 30-40 minut, a efekty są natychmiastowe.

Wybór odpowiedniego zabiegu estetycznego jest bardzo ważny. Jest on uzależniony od wieku, ale także od indywidualnej kondycji skóry. Dlatego bardzo istotne jest, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji skonsultować się ze specjalistą.