Słucham Miłości,
głos serca
uwiera mnie
w krtani.

Julia Szychowiak

Seks, seks, seks wszechobecny w naszym otoczeniu, a wraz z nim seksualność we wszystkich odmianach. Niekończące się dyskusje o gender i konieczności społecznej akceptacji odmiennych związków partnerskich i homoseksualizmu. A wokół nas artystyczne postawy i działania budzące ogólny brak akceptacji, nieprzystające do powszechnej moralności.

Czy prawdziwa MIŁOŚĆ to tylko zjawisko seksualne, jak chciałby Zygmunt Freud? A może pierwotny instynkt prarodziców jest najbardziej czysty, i to ON i ONA są niezastąpionymi aktorami na scenie życia.

MIŁOŚĆ. Uczucie, typ relacji międzyludzkich, zachowań i postaw. Pojęcie trudne do jednoznacznej interpretacji. Stanowiła inspirację do tworzenia wielkich dzieł sztuki i literatury.

– A czym jest Miłość? – spytała pustynia.

– Miłość jest jak sokół, który krąży nad twoimi piaskami. Dla niego jesteś najbujniejszą zielenią, z której zawsze powraca ze zdobyczą. On zna twoje skalne urwiska, twoje wydmy i twoje góry, a i ty jesteś dla niego najbardziej szczodra.*

Miłość jest tematem głównej wystawy tegorocznej, 4. edycji Europejskiego Festiwalu Szkła „Play with Glass”. Do udziału w niej zaprosiliśmy 17 artystów z 12 krajów Europy: Białorusi, Bułgarii, Czech, Danii, Hiszpanii, Holandii, Luksemburga, Turcji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski.

Postawiliśmy przed nimi na pozór łatwe zadanie: „opowiedzieć” o miłości. Ale jak przekazać uczucia używając chłodnej szklanej materii?!

Zróżnicowane artystyczne postawy, różnorodne kręgi kulturowe i odmienne wykorzystanie szkła…

Czy prezentowane na wystawie prace wzbudzą refleksje? Kontrowersje? Rozczarują czy zadziwią?

Pozostawią nas obojętnymi czy poruszą nasze emocje?

O miłości można mówić na wiele sposobów. „Miłość to oślepiające światło, genetyczna potrzeba, odmienny stan świadomości, ciężki narkotyk, choroba psychiczna, gra o władzę – to sperma i łzy”**.

Zapraszamy na wystawę.

Kazimierz Pawlak, kurator wystawy; współpraca: Anita Bialic

* Alchemik, Paulo Coelho, tłumaczenie: Basia Stępień, Andrzej Kowalski

** Gaspar Noé

Wiersze Julii Szychowiak znajdują się w katalogu wystawy LOVE: www.europeanglassfestival.com/pl/node/244

Autorami projektu Play with Glass – European Glass Festival in Wrocław są: Anita Bialic, Galeria BB, i prof. Kazimierz Pawlak, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Projekt ten został włączony do aplikacji miasta Wrocław do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Europejski Festiwal Szkła jest organizowany od 2012 roku, corocznie w październiku, przez Galerię BB i Fundację Fly with Art w ścisłej współpracy z Gminą Wrocław oraz Akademią Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu i Związkiem Polskich Artystów Plastyków – Okręg Wrocławski.
Europejski Festiwal Szkła to pierwsza w Polsce profesjonalnie przygotowana prezentacja europejskiej sztuki szkła, obecnie jedna z najważniejszych imprez związanych ze sztuką szkła w Europie.