Stawiając nowy budynek powinniśmy zaplanować w jaki sposób ciepło i powietrze powinno krążyć po nowych pomieszczeniach. Istnieją newralgiczne miejsca jak okna, szczeliny w dachu czy mostki termiczne, których należy odpowiednio zabezpieczyć. Termoizolacja i odpowiednie materiały nie nadrobią jednak w pełni pewnych rozwiązań konstrukcyjnych.

Przede wszystkim utrzymaniu ciepła sprzyjają mniejsze budynki, dlatego dobrze jest zastanowić się nad wielkością powstającego budynku i określeniem tego co jest konieczne, a z czego można zrezygnować. Mniejsza powierzchnia oznacza mniej mediów zużytych na utrzymanie ciepła. Jednak oprócz wielkości istotny jest jego kształt i to czy jest wyłącznie parterowy, czy może piętrowy. Zdecydowanie lepiej sprawdza się budowa zwarta, w której nagrzane pomieszczenia pomagają utrzymać temperaturę w sąsiadujących.

Powinniśmy również pamiętać o odpowiednim zaplanowaniu pomieszczeń. Im więcej wpada światła słonecznego do środka, tym mniejsze nasze nakłady. Stąd od strony północnej najczęściej umiejscawia się garaże i pomieszczenia gospodarcze. Pomijając oczywistą kwestię warstw izolacyjnych i wykorzystywanych materiałów, dobrze obliczyć jest stosunek powierzchni okien i przeszkleń do metrażu pomieszczeń oraz newralgiczne miejsca, w  których powstają mostki termiczne. Wszystkie te elementy wraz z wentylacja, wpływają na to ile powietrza będzie uciekać z domu.

Pomimo przeanalizowania wszystkich tych elementów może  okazać się, że niektóre pomieszczenia są ciągle niedogrzane lub przeciwnie, panuje w nich wysoka temperatura i zaduch. W takich przypadkach sprawdzają się sterowniki centralnego ogrzewania z czujnikami w pomieszczeniach, dzięki którym zdalnie (Internet, aplikacja telefoniczna) można nadzorować temperaturę w pomieszczeniach, także z uwzględnieniem pory dnia, roku i stopnia nasłonecznienia (zobacz rozwiązania np. Techsterowniki).