OpenElec to system operacyjny typu Open Source przygotowany specjalnie do uruchomienia platformy multimedialnej Kodi. Z założenia korzysta on z urządzenia HTPC tylko i wyłącznie w obrębie Kodi. Dzięki temu obsługa sprzętu jest łatwiejsza, a użytkownik nie musi zajmować się zarządzaniem, konfiguracją oraz instalacją dodatkowych pakietów, co ma miejsce w przypadku systemów Android oraz Windows. Openelec to prosty w idei, a zarazem rozbudowany system, który umożliwia korzystanie ze wszystkich funkcji Kodi przy nieosiągalnej dla innych platform szybkości działania.
W sprzedaży pojawiło się gotowe urządzenie Openelec Mini z takim właśnie, fabrycznie zainstalowanym systemem. Korzysta z 4-rdzeniowego procesora Amlogic S905 o częstotliwości taktowania 2,02GHz. Posiada 2GB pamięci RAM i 8GB pamięci wewnętrznej. Openelec Mini posiada port HDMI 2.0, co pozwala na transmisję sygnału 4K prze 60 klatkach. Urządzenie wspiera dźwięk wielokanałowy, posiada kartę sieciową przewodową oraz bezprzewodową. Obsługę ułatwia dedykowany pilot podczerwieni, ale możliwe jest również sterowanie z poziomu urządzeń mobilnych, jak telefon czy tablet z systemem Android, iOS, przy użyciu popularnego oprogramowania Kodi Remote, Yatse lub wielu innych tego typu aplikacji. Na polskim rynku Openelec Mini dostępny jest w ofercie firmy C4i.
Odtwarzacz bez problemu poradzi sobie z materiałami w rozdzielczości 4K w 10 bitowej przestrzeni kolorów oraz odtworzy obrazy płyt BD-ISO. Doskonale radzi sobie z niemal wszystkimi popularnymi formatami audio i wideo, a szybkość działania urządzenia wielokrotnie przewyższa odtwarzacze sieciowe, w tym sprzęt klasy premium.
Oprogramowanie Kodi w wersji 16.1 z dekodowaniem sprzętowym pozwala na odtwarzanie filmów, muzyki czy przeglądanie zdjęć. Co więcej, w sieci znajdziemy ogromną liczbę wtyczek i dodatków oferujących dostęp do materiałów audio i wideo, w tym również pozwalających przechwytywać w locie polskie napisy. Odtwarzacz, dzięki takim wtyczkom, jak Exodus, MrKnow, 1Channel oraz Castaway zapewni również dostęp do tysięcy darmowych filmów, seriali czy programów on-line. Za sprawą wtyczek muzycznych, jak Radio App, uzyskamy dostęp do niezliczonej liczby stacji radiowych z całego świata. Openelec Mini obsługuję również YouTube oraz wiele serwisów VOD. Dzięki wtyczkom Telewizja Polska oraz Mr.Know PL dostępne są także polskie kanały telewizji internetowej, jaki i setki kanałów zagranicznych poprzez inne dodatki.
Wykorzystanie sytemu OpenElec, w przeciwieństwie do konsumującego pamięć systemu Android, niesie ze sobą szereg zalet. Urządzenie i wtyczki działają niezwykle szybko i płynnie. Prędkość buforowania jest nieporównywalnie wyższa, jak i przełączenie pomiędzy źródłami. Również korzystanie z menu systemowego KODI jest nieporównywalnie bardziej płynne niż na innych platformach. Openelec Mini stanowi więc ciekawe rozwiązanie dla użytkowników potrzebujących szybkiego i płynnego odtwarzacza multimedialnego, niezainteresowanych aplikacjami Androida czy Windowsa. Sprzęt zapewnia oczywiście dostęp do opcji zarządzania odtwarzaczem, w tym połączeń sieciowych czy kopii zapasowych z poziomu menu systemowego.
Openelec Mini sprawdzi się w roli centrum multimedialnego obsługującego między innymi dźwięk wielokanałowy DTS, Dolby Digital a nawet DTS MA czy DolbyTrue HD. Poza wyjściem HDMI, które obsłuży wszystkie powyższe formaty dźwięku w passthrough, otrzymujemy również wyjście optyczne przydatne to podłączenia na przykład starego typu amplitunera wielokanałowego.
Openelec mini posiada wszystkie niezbędne porty, potrafi odtwarzać pliki z lokalnych zasobów sieciowych oraz kart pamięci USB lub TF. Interfejs umożliwia przeglądanie zawartość dysków sieciowych z protokołem SMB, zapisze ścieżki dostępu ułatwiające późniejsze przeszukiwanie zasobów i budowę pełnej biblioteki multimedialnej. Zorganizuje okładki, pozwoli zarządzać oglądanymi z serwisów serialami, dodając opisy i informacje o aktorach korzystając z wbudowanych scrapperów. Udostępnione w sieci oraz zapisane zdjęcia można powiększać i obracać. Wbudowany program Kodi Fanart automatyczne pobierze okładki do albumów i płyt. Openelec mini można również zamienić w funkcjonalny Personal Power Recorder i nagrywać odbierane w serwisach internetowych audycje telewizyjne. Co więcej, urządzenie można rozbudować dodając aktualne wtyczki audio-wideo oraz nowych programów, rozwijając jego funkcjonalność oraz liczbę źródeł. Dostępna jest także możliwość modyfikacji wyglądu interfejsu poprzez dostępne skórki.
Cena Openelec mini wynosi 345 zł brutto w wersji bez wgranych wtyczek lub 375 zł brutto z wgranym aktualnym zestawem popularnych dodatków KODI.
Więcej informacji o systemie OpenElec na stronie: //openelec.tv/
C4i Consultants
Firma C4i Consultants for Industry specjalizuje się w dystrybucji urządzeń zapewniających współczesnym gospodarstwom domowym dostęp do cyfrowej technologii, multimediów i rozrywki. Reprezentuje w Polsce takie marki, jak Geniatech (mini PC Android), HiMedia, Bluetimes, Popcorn Hour, Minix i innych producentów odtwarzaczy sieciowych, Revo i Scansonic (radia internetowe), Scansonic (nagłośnienie), Matrix i AMI (przetworniki cyfrowo-analogowe i wzmacniacze słuchawkowe), a także sprzętu dla zastosowań przemysłowych: w tym różnego typu konwerterów formatów wideo i audio, skalerów – procesorów wideo, rozdzielaczy i przełączników oraz matryc wideo audio, extenderów sygnałów, okablowania, rozwiązań przesyłu sygnału audio wideo przez IP. C4i jest również przedstawicielem takich firm, jak Ogden, RGBLink i TV One, Extron, Kramer, BlackMagic Design − producentów zaawansowanych procesorów wideo oraz konwerterów, oraz SCP − producenta okablowania wideo, audio i strukturalnego. Bogate portfolio oferowanych produktów, ośmioletnia obecność na rynku oraz zdobyte doświadczenie czynią z pracowników C4i prawdziwych specjalistów w zakresie biznesowego oraz domowego sprzętu audio-wideo.
OpenElec czyli Open Embedded Linux Entertainment Center
Źródło: C4i Consultants
Komentarze
Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy