Idealnym momentem na odwiedzenie dwóch największych miast Słowacji jest tegoroczna majówka. W Bratysławie odbędzie się wielogatunkowy festiwal na świeżym powietrzu a lokalni artyści otworzą swoje galerie dla publiczności. W Koszycach po remoncie ponownie ożyje wyjątkowa Śpiewająca Fontanna a wielka uroczystość upamiętni ważne wydarzenie, jakim było nadanie herbu miastu.

Obowiązkowym przystankiem w stolicy Słowacji będzie jej dominujący nad Dunajem Zamek Bratysławski. Odwiedzającym zaoferuje wspaniały widok na okolicę, zwiedzanie z przewodnikiem, wejście na wieżę koronacyjną i odpoczynek w barokowych ogrodach. Bratysławę przeplatają romantyczne uliczki, na których turyści mogą odkryć jej autentyczne oblicze, co z pewnością się powiedzie w trackie oryginalnych majówkowych wydarzeń.

Dzień Otwartych Galerii i Bratysławskie Juwenalia

Dzień Otwartych Galerii odbędzie się 1 maja w Centrum Kultury i Kreatywności Nowa Cvernovka. Związek artystów udostępni odwiedzającym 140 galerii a wydarzenie wzbogacą teatry dziecięce, wystawy, warsztaty i koncerty. Nowa Cvernovka jest popularnym miejscem, do którego ludzie przyjeżdżają dla kultury, edukacji lub po prostu, aby spędzić czas w przyjemnym otoczeniu. Dzień Otwartych Galerii jest znakomitą okazją do zapoznania się z centrum i działającą przy nim społecznością.

Miłośników muzyki z pewnością ucieszą Bratysławskie Juwenalia, odbywające się w dniach 3 i 4 maja. Ten wielogatunkowy festiwal na świeżym powietrzu odbywa się w stolicy Słowacji, bezpośrednio nad brzegiem Dunaju. To połączenie wysokiej klasy muzyki i wyjątkowej lokalizacji, które razem gwarantują niepowtarzalne wrażenia. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Koszyce świętują, fontanna ponownie zaśpiewa

Główna ulica w Koszycach jest historyczną i towarzyską arterią miasta. Tysiące odwiedzających zakochało się w jej klejnocie, gotyckiej katedrze św. Elżbiety. Zaledwie kilka metrów od katedry znajduje się wyjątkowa Śpiewająca Fontanna. Jej repertuar obejmuje ponad 200 piosenek, w których rytmie wytryskuje woda z 750 dysz. Po prawie rocznej rekonstrukcji zostanie oficjalnie otwarta przez miasto podczas majówki, 4 maja. Ikoniczna fontanna będzie jeszcze bardziej spektakularna dzięki nowemu oświetleniu, a spektakle z Teatru Narodowego w Koszycach będą regularnie wyświetlane na ekranie wodnym.

Podczas majówki odwiedzający będą mogli bezpłatnie uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych i społecznych organizowanych przez miasto Koszyce. To właśnie w tych dniach będą się odbywać XXX Dni Miasta Koszyce, które organizowane są dla upamiętnienia przyznania miastu herbu w roku 1369. Odwiedzający będą mogli posłuchać słowackiego folkloru i koncertów muzyki nowoczesnej, do miasta przyjadą zabytkowe samochody a na rynku odbędą się targi rzemiosła. Pomysły na spędzenie tegorocznej majówki podsuwa SLOVAKIA TRAVEL, państwowa agencja wspierania i promocji turystyki.