Serwer aplikacyjny HDB to jedna z wielu własnych technologii firmy HEUTHES, która na bieżąco aktualizuje swoje produkty, dostosowując je tym samym do potrzeb rynku. Ostatnia aktualizacja serwera HDB miała miejsce we wrześniu 2023 roku. Po kilku miesiącach, zgodnie z zapowiedziami, powstała kolejna nowa wersja serwera, w której rozbudowany został tryb wysokiej dostępności HA (High Availability).

Nowa wersja HDB 7.0 ma dwie własności pozwalające na uruchamianie HDB właśnie w tym trybie:

- możliwość pobierania konfiguracji z bazy danych, zamiast z plików,

- możliwość przetrzymywania danych sesyjnych w bazie danych zamiast w pamięci.

Te dwie nowości pozwalają na zastosowanie rozwiązań wyrównywania obciążenia (Load Balance) takich jak HAproxy, za którym można postawić kilka serwerów aplikacyjnych HDB 7 HA współdzielących sesje klientów. Dodatkowo zostały zaktualizowane biblioteki, w tym biblioteki pozwalające na pracę z najnowszymi wersjami Collabora OnLine, z dokumentami OpenOffice i MS Office.

Nowe elementy udoskonalą pracę systemów HEUTHES w bankowości i przemyśle, za pomocą których codziennie z tej technologii korzysta kilkadziesiąt tysięcy klientów.

Prace nad rozwojem serwera HDB trwają nieprzerwanie od 1997 roku i w planach na ten rok mamy kolejną wersję 7.5 z implementacją HTTP/3 oraz rozwojem języka HDB poszerzającym jednoczesny dostęp do wielu różnych baz danych. Wersja ta jest obecnie intensywnie testowana we wdrożeniach pilotażowych.

HEUTHES ocenia, że zastosowanie serwera HDB oraz języka programowania HDB nawet do siedemnastu razy przyspiesza produkcję oprogramowania.

Inne technologie HEUTHES wykorzystane do budowy aplikacji to przede wszystkim zaawansowane oprogramowanie kryptograficzne, BALANCED-CLIENT-SERVER, CLIENT-WEB-SERVER, CLIENT-WEB-pCLOUD, HDB CLOUD MONITOR, R2O, RTAPU, UNSYSTOR, HDB ADS, CADABAT i VIMI.