Pierwsza Niepubliczna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia z uprawnieniami szkoły publicznej powstała na Śląsku. Rusza nabór do Szkoły Muzycznej I stopnia „Elementarz” w Katowicach.
Fundacja „Elementarz” we współpracy z Akademią Muzyczną w Katowicach otwiera pierwszą na Śląsku Niepubliczną Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I stopnia. Idea szkoły zakłada niezwykle nowatorskie podejście do kształcenia muzycznego. Nowoczesne metody edukacyjne uwzględniać mają m.in. aktywny wypoczynek i fizjoterapię.
- Dzieci w szkole podstawowej spędzają ok. 800 godzin rocznie grając na instrumencie. To się odbija na wadach postawy wśród tych dzieci, dlatego istotnym elementem w naszej szkole będzie fizjoterapia, czyli np. odpowiednie dostosowanie zajęć dla tych dzieci na lekcjach w-f – podkreśla Bartłomiej Korelus – wicedyrektor szkoły.
Szkoła zatrudniając kadrę postawiła przede wszystkim na muzyków czynnych zawodowo. - Tylko nauczyciele czynni zawodowo są w stanie przekazać wiedzę, umiejętności i doświadczenie w sposób nowatorski i ciekawy, przede wszystkim dlatego, że sami ciągle się rozwijają jako muzycy – dodaje Bartłomiej Korelus.
Pierwszy egzamin predyspozycji odbędzie się 23 czerwca 2016. Nabór będzie kontynuowany również w czasie wakacji.
- Nasza współpraca z Elementarzem trwa od lat. Co roku przygotowujemy wspólnie bajkę muzyczną w ramach dyplomu, który bronią dyplomanci pod moim kierunkiem. Przedstawienia wystawiane są w Akademii Muzycznej, a aktorami są uczniowie nauczania wczesnoszkolnego SP „Elementarz” w Katowicach – tłumaczy dr hab. Anetta Pasternak z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Docelowo szkoła muzyczna będzie liczyła 6 klas, po 20 uczniów każda. We wrześniu 2016 r. uruchomiona zostanie klasa pierwsza i sukcesywnie, uruchamiane będą następne klasy. Nie wykluczone jednak, że odpowiadając na duże zainteresowanie ofertą uruchomiony zostanie nabór do każdej z klas.
– Zajęcia muzyczne w ramach szkoły podstawowej „Elementarz” odbywać będą się do południa. To duży plus dla rodziców, którzy często narzekają, że dzieci ucząc się popołudniami gry na instrumentach są zmęczone – podkreśla Andrzej Jabłoński, prezydent Fundacji "Elementarz" w Katowicach. Szkoła zapewni kształcenie w zakresie przedmiotów ogólnomuzycznych , kształcenie słuchu, audycje muzyczne oraz naukę gry na wybranym instrumencie. Do dyspozycji uczniów będą m.in.: gabinet słuchania muzyki (ze sprzętem audio), pracownia perkusji oraz dwie sale rytmiki.
– Od dawna wiemy, że dzieci, które rozwijają w jakimkolwiek stopniu swoje zdolności muzyczne bardzo na tym korzystają. Ich mózg lepiej się rozwija, a one sprawniej się uczą, są bardziej kreatywne, inteligentne. Cieszymy się, że damy tę możliwość także uczniom w Elementarzu – dodaje Bartłomiej Korelus.
Jednocześnie szkoła planuje kontynuować nauczanie podstawowe. Dla rodziców, którzy nie zdecydują się ma posłanie sześciolatków do szkoły, przygotowano grupę w Przedszkolu „Elementarz”.
Fundacja Elementarz istnieje od 1992 roku. Prowadzi 24 szkoły, z czego 11 na terenie województwa śląskiego. Od marca 2007 roku staraniem Fundacji powstało 119 Małych Przedszkoli. Wspólnie z Uniwersytetem Śląskim Fundacja ułatwia pracownikom naukowym powrót do życia zawodowego, a studentom naukę. Realizuje to otwierając żłobki w ramach projektu „Uniwersytet Przyjazny Rodzinie”. Kolejnym obszarem działalności jest Wydawnictwo „Elementarz” w ramach którego wydawane są podręczniki dla uczniów oraz książki dla nauczycieli. W biurze projektów Fundacja realizuje projekty współfinansowane ze środków unijnych oraz innych źródeł. Współpracuje z wieloma organizacjami i instytucjami polskimi i międzynarodowymi. Współzałożycielka Fundacji "Elementarz" Maria Lorek jest współautorką wydawanych od 2014 roku bezpłatnych podręczników dla pierwszego etapu edukacyjnego oraz serii książek dla przedszkoli.
Szczegółowych informacji udzieli Państwu:
Bartłomiej Korelus - Wicedyrektor Niepublicznej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia „Elementarz” w Katowicach – tel. 698 916 316
Niepubliczna Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia w Katowicach
Źródło: Fundacja Elementarz
Komentarze
Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy