Jak połączyć hi-end stereo, dźwięk wielokanałowy i wideo 4k z Dolby Vision?

Zidoo Neo S w jednym urządzeniu łączy możliwość odtwarzania dźwięku wielokanałowego, jak i stereo z DAC oraz filmów. Jest odpowiedzią na oczekiwania miłośników perfekcyjnego audio i pasjonatów kina. Przełomowy model marki Zidoo, uznanego producenta odtwarzaczy sieciowych, trafia na polski rynek.

– Zidoo Neo S obsługuje odtwarzanie dźwięku wielokanałowego oraz hi-end audio stereo, a dodatkowo najwyższej klasy wideo z HDR i Dolby Vision. Stanowi nową koncepcję odtwarzacza sieciowego, kładącą silny nacisk na audio, jednocześnie dostarczając najlepsze rozwiązania w zakresie odtwarzania wideo – opisuje Tomasz Trzaskalski z firmy C4i, oficjalnego dystrybutora Zidoo w Polsce.

Odtwarzacze Zidoo od lat zaliczane są do najbardziej zaawansowanych i wszechstronnych odtwarzaczy z systemem Android. Neo S będzie dobrym wyborem dla miłośników najlepszej jakości dźwięku dzięki wbudowanemu podwójnemu układowi DAC ESS9068 z rodziny Sabre, działającemu w parze z zaawansowanym układem XMOS, dedykowanym do audio transformatorem toroidalnym i wbudowanym dyskiem 256GB mSATA oraz wzmacniaczem słuchawkowym. Aby płynnie odtwarzać najwyższej jakości pliki wideo, urządzenie zostało wyposażone w nowy procesor firmy Realtek RTD 1619DR, który pozwala na obsługę plików 4K UHD ze wsparciem HDR10+ oraz licencją Dolby Vision.

Elegancki wygląd odtwarzacza bazuje na pięknie wykonanej obudowie, precyzyjnie wyciętej z lotniczego stopu aluminium, przedzielonej na froncie dużym, 5-calowym, kolorowym i dotykowym wyświetlaczem OLED. Tuż obok znajduje się duża gałka potencjometru głośności. Dolna część odtwarzacza została oparta na nóżkach efektywnie tłumiących drgania.

Wykonaną w technologii pozłacania zanurzeniowego (ENIG) płytę główną z 6 wzmacniaczami operacyjnymi oraz wysokiej klasy komponentami hi-fi firm Nichicon, Wima i ELNA zaprojektowano specjalnie z uwzględnieniem poprawnego ekranowania elementów.

Rozmiar playera, tak jak i jego funkcje, odbiegają od znanych dotychczas standardów – wymiary odtwarzacza to 102 mm wysokości, 292 mm szerokości i 213 mm głębokości. W urządzeniu nie przewidziano montażu hałaśliwych dysków HDD. Zastępuje je nośnik SSD typu mSATA o pojemności 256 GB z możliwością jego wymiany na dysk do 1 TB. Neo S posiada szeroką gamę złączy. Wyposażony został w dwa porty USB 2.0 oraz dwa USB 3.0. Wśród dostępnych gniazd audio znajdują się wyjścia stereo z części DAC symetryczne XLR i niesymetryczne RCA, obsługiwane przez dedykowane dwa przetworniki ESS9068, wyjście HDMI oraz, SPDIF – koaksjalne oraz port LAN GB Ethernet. Jest dostępna osobna sekcja wejść do DACa: SPDIF: optyczne i koaksjalne, AES/EBU oraz USB do podłączenia urządzeń zewnętrznych (komputerów i telefonów) – wykorzystywana, gdy player pełni tylko funkcję DACa.

Wbudowany wzmacniacz słuchawkowy obsłuży słuchawki zarówno symetryczne jak i niesymetryczne o impedancji 32-300 Ohm. Zasilanie wewnętrzne jest realizowane dwoma transformatorami: liniowym toroidalnym dla sekcji audio oraz drugim dla toru cyfrowego.

Wieloletnia współpraca Zidoo z firmą Realtek pozwoliła wyposażyć Neo S w dedykowany chipset do odtwarzania multimediów w najwyższej jakości. Niezwykle wydajny, 6-rdzeniowy procesor RTD 1619DR na platformie ARM Cortex A55 obsłuży pliki w rozdzielczości do 4K z HDR10+ i Dolby Vision. Praca procesora wspierana jest przez moduł graficzny Mali G51MP3. Dzięki temu, jak i autorskiemu oprogramowaniu Zidoo, Neo S przewyższa możliwościami wiele dostępnych na rynku odtwarzaczy, oferując wysoką jakość wideo oraz niezawodną wydajność. Urządzenie posiada przy tym 2GB pamięci RAM DDR4 i wbudowane 16GB szybkiej pamięci eMMC.

Neo S, podobnie jak i pozostałe odtwarzacze Zidoo, wyposażony jest w silnik graficzny VS10, który odpowiada za przetwarzanie standardów wideo, oferując szeroką rozpiętość tonalną HLG, HDR, HDR10, HDR10+ oraz Dolby Vision.

Obecne w tym modelu algorytmy systemowe zapewniają najlepszą jakość obrazu, niezależnie od formatu źródłowego i standardu sprzętu wyświetlającego. Pełnię możliwości uzyskamy odtwarzając dobrej jakości pliki i przy podłączeniu urządzenia do telewizora ze wsparciem HDR10+ lub Dolby Vision. Co ciekawe, Neo S pozwoli na uzyskanie precyzji kolorów i jakości obrazu zbliżonej do źródła podczas odtwarzania plików 4K z HDR bądź Dolby Vision na telewizorach nie wspierających tych standardów. Gwarantuje to niezwykłe wrażenia wizualne dla każdej odtwarzanej klatki, w każdej scenie, niezależnie od możliwości pozostałych elementów naszego kina domowego. W przypadku odtwarzania plików SDR i ustawień LLDV (Low Latency Dolby Vision) na telewizorach kompatybilnych z systemem Dolby Vision dostajemy obraz w tym formacie – ukazujący niezwykle realistycznie wszelkie jasne elementy filmu, jak np. promienie słońca, odbicia światła od powierzchni, światłocienie, co dostarcza nowych, imponujących doznań w porównaniu z wcześniejszą techniką odtwarzania plików SDR.

Odtwarzacz wspiera pełne 4K 60Hz Ultra HD na wyjściu HDMI 2.0a, przy 12-bitowej głębi kolorów i BT.2020, co daje obsługę aż 68 miliardów kolorów. Pozwala to na płynne odtwarzanie niemal każdego formatu wideo, niezależnie od rozszerzenia czy zastosowanego kontenera. Zidoo w pełni wspiera sprzętowe dekodowanie 4K 60P, H.265/HEVC 10bit i 12bit oraz automatyczne dostosowywanie klatkażu. Urządzenie odtworzy zarówno pliki Blu-Ray, Full HD 3D/2D, jak i DVD jak i P7 BD-ISO/mkv/mp4 MEL&FEL, P4 MKV/MP4mkv/mp4 MEL&FEL, P5 mkv/mp4 oraz P8 w mkv/mp4. Obrazy płyt BD odtworzy z graficznym menu nawigacyjnym.

Zidoo Neo S oferuje funkcję edycji wyświetlanych napisów. Pozwala zmienić rozmiar, czcionkę, jak i kolory i inne efekty, żeby korzystanie z napisów było jak najbardziej komfortowe dla widza. Neo S oferuje również pobieranie napisów online, zarówno polskich, jak i zagranicznych.

Poza wyjątkowymi możliwościami odtwarzania wideo, Neo S odtwarza i dekoduje wysokiej jakości audio. Co istotne, odtwarzacz jest w stanie współpracować z amplitunerem wielokanałowym zapewniając pełne przekazanie (passthrough) dźwięku wielokanałowego HD-Audio, w tym najwyższych formatów Dolby Atmos i DTS:X, jak i doskonale współpracować ze wzmacniaczem zintegrowanym stereo lub nawet z samą końcówką mocy stereo, gdyż posiada wbudowany przedwzmacniacz stereo. Co więcej, można połączyć odtwarzanie plików lub serwisów strumieniowych audio i jednym przyciskiem w menu przełączyć między trybem stereo z wykorzystaniem wyjścia analogowego z DACa, a trybem dźwięku wielokanałowego z wykorzystaniem wyjścia HDMI 2.0.

Wyróżnikiem Neo S jest także zaawansowany układ dekodujący Hi-Fi XMOS oraz dedykowany, wysokiej klasy przetwornik cyfrowo-analogowy DAC. Audiofilski układ najnowszej generacji – ESS9068 od firmy Sabre – pozwala osiągnąć wsparcie pełnego DSD Native z MQA, uzyskując dekodowanie DSD512 i 32bit PCM 768kHz. Przetwornik obsługuje symetryczne wyjścia XLR oraz niesymetryczne RCA. Wysokiej klasy liniowy transformator toroidalny gwarantuje wysoką moc oraz najwyższą jakość sygnału, także na wyjściach analogowych audio. Tor wideo obsługuje drugi, niezależny układ zasilania. Wśród wspieranych formatów audio znajdzie się natywne DSD 512, DSF, DFF, PCM 768KHz@32bit, wav, flac, cue, ogg, mp3 i inne.

Dzięki przetwornikowi, jak i specjalnie dobranemu zasilaczowi, Neo S spełni wymagania melomanów, pozwalając połączyć wysokiej klasy odtwarzacz i streamer z przetwornikiem DAC. Alternatywnie do funkcji DAC, urządzenie oferuje natywne odtwarzanie na wyjściach cyfrowych SPDIF i HDMI audio 24bit/192 kHz. Neo S oferuje kompatybilność Roon Ready (certyfikat w przygotowaniu).

W urządzeniu zastosowano odbiornik BLUETOOTH oparty na chipie Qualcomm CSR8675 wspierający najlepsze jakościowo kodeki bezstratnego audio aptX oraz LDVS.

Stabilną prac urządzenia w sieci lokalnej zapewnia karta sieciowa o przepustowości 1Gb/s obsługująca protokoły sieciowe: SMB v1, SMB v2, SMB v3, NFS, jak i DLNA. Za szybką łączność bezprzewodową odpowiedzialne jest 2-zakresowe WiFi AC. Zidoo Neo S pracuje w oparciu o system Android 9.0 Pie jednak z racji audiofilskich aspiracji producent zrezygnował z instalacji usług Google i sklepu Play, jednak nie ogranicza to możliwości instalacji uwolnionych aplikacji Androida dostępnych z alternatywnych serwisów.

Urządzenie wspiera aplikacje przesyłania strumieniowego dźwięku, jak Tidal czy Spotify.

Oprogramowanie producenta pozwala na kategoryzowanie treści wideo jak i audio w wygodną bibliotekę multimedialną. W zestawie oprócz samego odtwarzacza znajduje się również pilot Bluetooth z IR, który umożliwi komfortowe sterowanie. Alternatywnie obsługa urządzenia możliwa jest z poziomu aplikacji mobilnej czy interfejsu web, jak i dotykowego wyświetlacza czołowego bez konieczności korzystania z monitora.

Cena detaliczna Zidoo Neo S wynosi 6449 zł brutto. Urządzenie jest dostępne w sklepie elektronicznym pod adresem www.c4i.com.pl oraz u partnerów firmy C4i. Produkt jest objęty 12-miesięczną gwarancją producenta. Dystrybutor zawsze dostarcza je z aktualnym oprogramowaniem firmowym.