– W czasach, kiedy jakość inwestycji mieszkaniowych ma szczególne znaczenie, zdecydowaliśmy się nagrodzić projekty, które zmieniają oblicze Śląska i wpływają na jakość życia jego mieszkańców. Chcieliśmy uhonorować inwestycje wyróżniające się jakością, nadające nowy wymiar otoczeniu, w którym powstały – powiedziała w trakcie gali wręczenia nagród Małgorzata Burzec–Lewandowska, redaktor prowadząca portalu housemarket.pl.

Nagrody Housemarket Silesia Awards 2016 trafiły do:

– w kategorii architektura – Domy na wzgórzu 327 w Mikołowie

Kameralne osiedle w Mikołowie tworzy dwanaście domów jednorodzinnych. Jak mówi o inwestycji architekt, „osiedle jest współczesną interpretacją klasycznej koncepcji domu o prostopadłościennej bryle, przykrytej dwuspadowym dachem. Nowoczesny charakter przejawia się w zastosowaniu jednorodnej kompozycji, kolorystyki i oszczędnego detalu”.

– w kategorii deweloper – Millenium Inwestycje

Jak zbudować miasto w mieście, tworząc przy tym niezwykły projekt urbanistyczny? Receptę zna spółka Millennium Inwestycje, która na granicy południowych dzielnic Katowic buduje osiedle Bażantowo. W to przedsięwzięcie zespół Millennium Inwestycje wkłada wszystkie umiejętności i siły, współpracuje z najlepszymi fachowcami i biurami projektowymi, wsłuchuje się w sugestie klientów i mieszkańców.

– w kategorii Domy jednorodzinne – Arka Koniecznego w Brennej

Tylko tutaj można naprawdę odpocząć z dala od miejskiego zgiełku. Brenna, niczym kryształ górski, kusi blaskiem ośnieżonych tras narciarskich i słonecznych szlaków – tak reklamuje się ta śląska gmina. Kilka lat temu wieś zyskała jeszcze jeden powód, dla którego warto tu przyjechać – niezwykły dom znanego architekta – dom jak okręt, cały z betonu i na wzgórzu – to Arka Koniecznego.

– w kategorii Lofty i apartamenty – Zawisza Rezydencje – Spichlerz w Gliwicach

Ciekawa forma, unikatowe drewniane stropy i belkowania, elewacja z cegły, a także granitowe schody i stylowe drewniane okna – tak można mieszkać w Gliwicach, w odnowionym budynku dziewiętnastowiecznego Spichlerza. Dzięki połączeniu zabytkowej architektury przemysłowej
z nowoczesną technologia i funkcjonalnością, w loftach uzyskano niepowtarzalny klimat.

– w kategorii Osiedle mieszkaniowe – Osiedle Bażantowo w Katowicach

Idea osiedla Bażantowo jest już pełnoletnia, bo ma 18 lat. Wtedy Krzysztof Lasoń razem ze wspólnikami i przyjaciółmi – Piotrem Płoskoniem oraz Jackiem Piwkowskim kreślili jego pierwsze wizje. Twórcom zależało na zabudowie mieszkaniowej odpowiadającej każdemu klientowi, czyli na zapewnieniu: bezpieczeństwa, zieleni, opieki medycznej, szkół, przedszkoli i domów dla seniorów. Brali też pod uwagę sport i rekreację, handel oraz usługi dnia codziennego, w tym gastronomię. Nie zapomnieli o wygodzie dla pieszych, rowerzystów i kierowców.

– w kategorii Osiedla przyjazne rodzinie –  WillaNova Apartamenty w Katowicach

Osiedle WillaNova Apartamenty, w dzielnicy Katowice Piotrowice, to trzy dwukondygnacyjne, kameralne budynki mieszkalne, w których jest 36 apartamentów o nowoczesnej formie architektonicznej. Oprócz architektury, deweloper postawił na komfort i bezpieczeństwo. Mieszkania są wygodne, funkcjonalne, każde ma balkon lub taras, ogród lub oranżerię.

– w kategorii Zielone osiedle – Rekreacyjna Dolina, Katowice

To nowa inwestycja Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej stworzona dla osób ceniących sobie ciszę i spokój. Cztery 3–piętrowe budynki wyróżnia nowoczesna architektura i wysoki standard materiałów. Nie bez znaczenia jest lokalizacja i rekreacyjna okolica, w bliskim sąsiedztwie Doliny Trzech Stawów.

Zwycięzcy Housemarket Silesia Awards 2016 zostali wyłonieni decyzją Jury i głosami Czytelników portalu Housemarket.pl. Podczas gali wręczone zostały także tytuły w plebiscycie „Inwestycja na medal”, organizowanym przez Dziennik Zachodni. Uroczystość poprowadził Piotr Kraśko.

W pierwszych dwóch dniach 4 DESIGN DAYS w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, spotkaniu branży architektury, designu i mieszkaniowej, wzięło udział ponad 3,5 tys. osób – architektów i projektantów, producentów i przedstawicieli firm usługowych oraz deweloperów.

W sobotę i niedzielę (13–14 lutego) odbyły się Dni Otwarte 4 DESIGN DAYS, obejmujące ekspozycję ponad 100 producentów mebli i wyposażenia wnętrz, prezentację użytecznych i designerskich produktów, spotkania ze specjalistami w dziedzinie projektowania i urządzania wnętrz, targi Silesia Baazar Dizajn Vol. 1, a także wystawy, m.in. 7m2 – Przegląd młodego pokolenia śląskich architektów. W Dniach Otwartych 4 DESIGN DAYS wzięło udział blisko 20 tysięcy osób.