Wciągnik linowy, w  zależności od profilu działalności firmy, znajdzie zastosowanie na budowie, w hali przemysłowej i transporcie drogowym. Nowoczesne przyrządy z powodzeniem można zainstalować do istniejącej infrastruktury maszynowej. Wyciągarka linowa może okazać się niezbędna przy kilkupiętrowych konstrukcjach i być zaadaptowana w żurawiach, suwnicach oraz halach produkcyjnych.

Konstrukcja wyciągarki umożliwia pracę w dużej amplitudzie temperatury (do 80*C) i podczas wysokiej wilgotności w powietrzu. Wykorzystanie nowych technologii teleinformatycznych pozwala na zdalne sterowanie procesem i badanie stanu przeciążeniowo-wytrzymałościowego za pomocą fal radiowych lub kanałem mobilnym. W zależności od potrzeb firmy, wciągniki dostępne są w wersjach stacjonarnych oraz z wózkami jezdnymi a belce skośnej o napędzie elektrycznym.

Na rynku można znaleźć urządzenia przeznaczone do pracy w różnym trybie i o różnych parametrach udźwigu.  Urządzenia do 1 tony nie muszą być zgłaszane do Urzędu Dozoru Technicznego. Dla firm potrzebujących silniejszych wciągarek istnieją wersje o dużo większych gabarytach i mocy. Oprócz mocy udźwigu istotna jest prędkość pracy, odporność na zrywanie i przeciążenia oraz użyte materiały i przeznaczenie maszyny. Warto zwrócić uwagę na to czy urządzenie spełnia normy, np. ISO, dopuszczalny poziom hałasu i inne. Atutem nowoczesnych wciągarek czołowych producentów (np. RED ROOSTER) jest możliwość modyfikacji maszyny w czasie wykonywania prac i dostosowanie jej do aktualnych wymagań. Sprzęt nowej generacji posiada również  kilkupoziomowe zabezpieczenia na wypadek nieprzewidzianych sytuacji i niewłaściwego użytkowania.